SIBERIAN HUSKY - kąpiele i czesanie

Husky posiada gęste, dwuwarstwowe futro zabezpieczające go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wysokie i niskie temperatury, opady). Dlatego bez problemu może mieszkać zarówno w domu jak i na dworze, w budzie. Jeśli nie jest to pies wystawowy zadowoli się czesaniem raz na tydzień, nawet rzadziej. Jedynie w okresie linienia psa trzeba czesać częściej bo gęsty materac martwego włosa może powodować odparzenia. Jednak aby pies mógł wzbudzać zainteresowanie i podziw nie tylko nas samych, ale i otoczenia, w pielęgnacje szaty trzeba włożyć więcej wysiłku.

Przed każdą wystawą trzeba psa wykąpać, starannie wysuszyć aby pies się nie odparzył (suszarką albo szczotkowaniem) i wyczesać martwy włos. Dla psów o zdecydowanym kolorze dobrze jest stosować szampony intensyfikujące kolor np. Jean Pierre Hery. Dla jasnych psów (szarych, bursztynowych) można używać szampony przeznaczone dla psów białych, które usuną wszelkie zażółcenia i przebarwienia. Jeśli wystaw odwiedzamy sporo, kilka w miesiącu można ograniczyć część kąpieli na rzecz suchych szamponów, które zwiększają objętość włosa i usuwają zabrudzenia. Suchy szampon po rozprowadzeniu trzeba starannie wyczesać. Najodpowiedniejsze są szczotki i grzebienie, ale nie ostro zakończone, bo przez gęste futro trudno wyczuć kiedy trafiamy na skórę, a wtedy o skaleczenia czy zadrapania nietrudno.

Wiele husky żyjących na wsi ma bardzo gęsto obrośnięte łapy - gdy włos nie ściera się o twarde powierzchnie - do tego stopnia, że kłaczki wystają po bokach co psuje wygląd łapy. Nadmiar włosa lepiej wyciąć, nadając stopie naturalny, owalny kształt. Zarośnięte łapy są mniej "czepne" - pies ślizga się na gładkich nawierzchniach (parkiety, PCV). Gdy pies linieje można stosować preparaty witaminowe, które przyspieszają odbudowę nowego włosa np. Laveta Super. Generalnie, wygląd sierści zależy od żywienia i warunków w jakich pies żyje, a także - uwarunkowań genetycznych.

Jak wiadomo różne są typy husky - jedne posiadają gęste futro, nie skrywające jednak sylwetki, inne są długowłose jak collie a jeszcze inne mają bardzo mało podszerstka i czasem określane są mianem husky krótkowłosych. Jeśli chodzi o kąpiele, nie wszystkim psom sprawia to przyjemność. Nawet te, które na widok rzeczki, kałuży, jeziorka dostają szału łazienkę omijają szerokim łukiem. Nierzadko pies chwyta się wszelkich możliwości by opuścić dziwnie wyglądające miejsce, ze wspinaniem się po ścianach włącznie. Aby wanna kojarzyła się psom z czymś przyjemnym, koniecznie trzeba je przyzwyczajać do tego miejsca stopniowo.

Koniecznie na dnie wanny trzeba położyć anty-poślizgową matę, bo gęste owłosienie łap husky sprawi, że łapy będą się rozjeżdżać na cztery strony świata. Wpierw - zabawą w pustej wannie, zabawki i smakołyki, potem dopiero nalewamy wody... Nie trzymamy psa na siłę, jeśli chce wyjść - OK, niech idzie. Lepiej go z wanny wyjąć, niż uczyć wyskakiwania - ze względów bezpieczeństwa głównie, bo poślizg niekontrolowany może się nieciekawie skończyć

Mirka Rzepkowska
http://www.siberianhusky.pl/

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie