Właściwie wykonana kąpiel z użyciem specjalistycznych kosmetyków wpływa na zdrowie psa i pomaga w leczeniu problemów skórnych. Jak często i w jaki sposób kąpać psa? Jaki szampon wybrać? Odpowiedzi poznacie poniżej.
Przyjmuje się, że dorosłe psy należy kąpać minimum raz na trzy miesiące. Tak naprawdę częstotliwość kąpieli czworonoga powinna być dobierana indywidualnie. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju psiej szaty. Rasy posiadające strukturę sierści zbliżoną do ludzkiego włosa, np. yorkshire terrierier, czy shih tzu, powinny być regularnie kąpane, ze względu na szybkie wnikanie brudu. Rasy pokryte sierścią z podszerstkiem (krótką, gęstą warstwą futra znajdującą się przy skórze), np. golden retriever, owczarek niemiecki, mogą być myte rzadziej – ich szata nie przyciąga łatwo brudu.
Należy pamiętać, że zbyt częste kąpiele usuwają z sierści i skóry psa naturalne oleje. Przez to szata staje się matowa, a skóra jest podrażniona i zaczyna swędzieć. Jeśli decydujemy się na mycie psa częstsze niż raz na dwa tygodnie, to powinniśmy wybierać szampony nawilżające.
Kąpiel szczeniaków musi być szczególnie delikatna, ponieważ ich sierść nie wykształciła jeszcze swojej ochronnej warstwy. Warto wybierać specjalne, łagodne szampony dla szczeniąt, które zawierają naturalne składniki i nie powodują podrażnień skóry oraz łzawienia oczu. Szatę czworonoga można także przemyć samą zwilżoną szmatką.
Przed rozpoczęciem kąpieli polecamy dokładne wyczesanie psa i usunięcie kołtunów. Pozwoli to usunąć luźne włosy oraz zanieczyszczenia z sierści. Warto również zakupić antypoślizgową matę do wanny lub brodzika. Dzięki niej zwierzę nie będzie się ślizgać, a my zmniejszymy jego stres.
Kąpiel należy zacząć od ustawienia odpowiedniej, najlepiej letniej, temperatury wody – nie powinna być ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Delikatnym strumieniem polewamy czworonoga wodą – rozpoczynamy zawsze od łap lub szyi, nigdy nie od głowy i pyska.
Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie szamponu na futrze psa i pozostawienie go na kilka minut. Preparat należy delikatnie wmasować.
Kiedy na ciele pozostaje wmasowany szampon, przechodzimy do zmoczenia głowy i uszu. Głowę polewamy delikatnym strumieniem, pamiętając, że nie może dostać się zwłaszcza do psiego nosa. Unikamy również dostania się wody do pyska oraz uszu – prowadzi to do rozwoju zapalenia ucha. Następnie szampon spieniamy w dłoniach i rozprowadzamy kolistymi ruchami. Pysk najlepiej umyć po kąpieli, np. za pomocą specjalnych nawilżanych chusteczek.
Na koniec dokładnie spłukujemy szampon, dbając o to, aby na sierści nie pozostały resztki kosmetyku. Jeśli pies był mocno wybrudzony lub czujemy potrzebę dokładniejszego umycia, to wszystkie powyższe czynności powtarzamy.
Po kąpieli suszymy psa, zazwyczaj używając dużego ręcznika. Musimy pamiętać, aby wytrzeć zwłaszcza uszy oraz łapy. Niektórzy właściciele do suszenia psów używają suszarki. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, to powinniśmy ustawić średnią temperaturę urządzenia (nigdy nie najwyższą, ponieważ może poparzyć skórę) i suszyć z odległości ok. 20 cm, równocześnie przeczesując sierść palcami.
Posiadając psa, musimy pamiętać o tym, aby wybierać dla niego kosmetyki przeznaczone wyłącznie do pielęgnacji zwierząt. Kosmetyki dla ludzi, nawet te najdelikatniejsze dedykowane małym dzieciom, mogą powodować uczulenia oraz podrażnienia psiej skóry.
Wybierając szampony, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj sierści czworonoga. Na rynku istnieją kosmetyki z przeznaczeniem: do długiego włosa, do szorstkiej sierści, czy do tłustej sierści. Szampony intensyfikujące kolor w naturalny sposób odświeżają pigment w zależności od koloru szaty naszego zwierzęcia, a szampony ograniczające linienie dedykowane są dla psów z obfitym podszerstkiem.
Dla bardziej wymagającej psiej skóry – suchej, wrażliwej, podrażnionej – przeznaczone są szampony lecznicze, hipoalergiczne, bezzapachowe lub nawilżające. Posiadają one w składzie substancje łagodzące, takie jak: aloes, cząsteczki srebra koloidalnego, płatki owsiane, olejek z drzewa herbacianego.
Artykuł partnera