Hovawart - pielegnacja

Hovawart jest psem niewymagającym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zabiegami, które trzeba regularnie powtarzać jest czesanie i mycie uszu. Regularne szczotkowanie i czesanie jest ważne dla psa, ponieważ nie tylko usuwa martwe włosy, brud i pasożyty, ale także pobudza dopływ krwi do skóry, dzięki czemu sierść staje się zdrowsza i bardziej lśniąca. W okresie szczenięcym hovawart powinien być czesany jak najczęściej dobrym grzebieniem albo szczotką. Natomiast dorosły pies powinien być czesany mniej więcej raz na tydzień.

Dużo ważniejsze jest regularne przeglądanie sierści psa w poszukiwaniu kleszczy. Ze względu na obfitą sierść hovcia nie jest to łatwe zadanie, ale konieczne, ponieważ kleszcze mogą być przyczyną wielu groźnych chorób. Obowiązkowo trzeba również zabezpieczyć psa przed kleszczami. Na rynku jest wiele dostępnych preparatów, osobiście polecam niezbyt tani ale bardzo skuteczny "Frontline".

Ponieważ hovawarty mają opadające uszy, często zbiera się w nich brud. W pielęgnacji psa trzeba więc zwracać na to uwagę i w przypadku brudnych uszu przemywać je np. Otosolem.

Kąpać psa trzeba wtedy, kiedy uznamy, że jest brudny. Najlepiej nie robić tego za często a już na pewno nie wolno tego robić w okresie zimowym. Zbyt częste kąpiele powodują, że skóra psa pozbawiona zostaje ochronnej warstewki tłuszczu, a sierść matowieje i staje się mniej odporna na wilgoć. Używać do tego należy specjalnych przeznaczonych dla psów szamponów

Radek Suchner
http://www.hovawart-suagra.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie