Berneńczyk - pielęgnacja

Pielęgnacja młodego psa

1) Szczepienia ochronne, odrobaczanie:

W myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" musimy pamiętać o szczepieniu naszego pupila przeciw chorobom zakaźnym. Kiedy będziemy odbierać szczeniaczka z hodowli, dostaniemy jego książeczkę zdrowia, z której dowiemy się ile razy i przeciwko jakim chorobom maluch został zaszczepiony. Nasz lekarz weterynarii będzie wtedy wiedział jak dalej prowadzić szczenię.

Kolejne szczepienia wykonuje się co roku. Musimy także pamiętać, że po skończeniu przez szczeniaka dwóch miesięcy, my mamy kolejne dwa aby zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. W Polsce jest to szczepienie obowiązkowe!

Bardzo ważne jest także systematyczne odrobaczanie naszego pupila. Pierwszy raz szczenię może zostać odrobaczone, odpowiednio dobranym przez lekarza weterynarii preparatem, już po skończeniu przez nie 2-3 tygodni. Odrobaczanie powtarzamy według zaleceń lekarza.

2) Zabezpieczenie przed kleszczami:

Kleszcze przenoszą szereg chorób bardzo niebezpiecznych zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. Najczęściej występującą w Polsce chorobą odkleszczową jest babeszjoza ( inaczej zwana piroplazmozą), borelioza oraz tzw. kleszczowe zapalenia mózgu. Na rynku jest kilka, jeśli nie kilkanaście preparatów mających chronić naszych pupili przed skutkami ugryzienia przez kleszcze, Możemy wybierać między spotami, obrożami czy sprayami dopasowując najlepszy preparat w zależności od wieku i trybu życia naszego psa.

Jeśli jednak zdarzy się, że mimo zabezpieczenia (większość preparatów gwarantuje nam jedynie to, że kleszcz nie będzie pił krwi i odpadnie do 48 godzin po ugryzieniu, a przyjmuje się, że aby przeniósł on jakąś chorobę, musi pić krew przez co najmniej 24 godziny) znajdziemy na naszym pupilu nieproszonego gościa, nie popadajmy od razu w panikę. Kleszcza najłatwiej wyciągnąć jest pensetą.

Łapiemy kleszcza przy samej skórze i wykręcamy w lewo. Miejsce po kleszczu należy odkazić. W żadnym wypadku nie smarujemy kleszcza olejem, masłem, smalcem itp.

3) Żywienie:

Nie ma gotowej recepty na to jak karmić psa. Ilu ludzi tyle zdań. Berneńczyka, jak i każdego innego psa dużej rasy powinniśmy karmić przede wszystkim DOBRZE, czyli tak, aby dostarczyć mu wszystkie niezbędne składniki potrzebne do wzrostu i rozwoju. Od nas zależy czy będzie to gotowa sucha karma czy jedzenie gotowane. Jeśli nie mieliśmy wcześniej dużego psa i nie jesteśmy pewni czy sami będziemy potrafili odpowiednio zbilansować składniki pożywienia, najlepszym rozwiązaniem będzie gotowa karma dobrej firmy dla ras dużych lub olbrzymich, dobrana odpowiednio do wieku naszego pupila oraz zawierająca dodatkowo chondroitynę i glukozaminę, substancje które chronią stawy. Ewentualne witaminy i preparaty mineralne stosujemy pod kontrolą lekarza weterynarii, bo nadmiar witamin może być tak samo szkodliwy jak ich niedobór.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na naturalne jedzenie, musimy pamiętać, że powinno być ono zróżnicowane i odpowiednio zbilansowane. W dużym skrócie przyjmuje się, że pies powinien dostać 15-20 g jedzenia na 1 kg masy ciała. Przy czym połowę powinno stanowić mięso (np. wołowina, indyk, kurczak, nutria, konina; nie podajemy wieprzowiny) a połowę tzw. wypełniacze (czyli np. ryż, makaron) i warzywa. Co kilka dni możemy podać także nabiał, np. biały ser, jogurt, żółtko jaja.

Młodego berneńczyka aż do skończenia przez niego pierwszego roku życia karmimy kilka razy w ciągu dnia, później stopniowo zwiększamy porcje i odstępy między posiłkami. Dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie. Pamiętajmy także, że każdy psiak musi mieć stały dostęp do miski z czystą wodą.

4) Pielęgnacja sierœci:

Sierść berneńczyka nie wymaga jakiejś specjalnej pielęgnacji. Wystarczy czesanie 1-2 razy w tygodniu ( w trakcie linienia częściej). W zasadzie wystarczy nam do tego dobry grzebień, np. typu grabie i szczotka tzw. pudlówka ( inaczej slicer lub angielka).

Grzebień służy głównie do rozczesywania drobnych kołtunów ( lubią się one tworzyć szczególnie za uszami) a szczotka do wyczesywania martwego podszerstka i ogólnej pielęgnacji włosa okrywowego.

Berneńczyka kąpiemy w razie potrzeby. Mitem jest przeświadczenie, że psa należy kąpać jak najrzadziej i to w dodatku w szarym mydle! Obecnie na rynku dostępnych jest wiele doskonałych szamponów i odżywek, które świetnie wpływają na stan włosów naszych ulubieńców. Do wyboru mamy bardzo delikatne szampony przeznaczone specjalnie dla szczeniąt, szampony dla alergików, dla psów dorosłych, z dodatkami różnych olejków poprawiając wygląd sierści np. norkowego, a nawet tzw. szampony koloryzujące, mające uwydatnić kolor sierści.

5) Uszy, oczy i zęby:

Należy pamiętać, że przed kąpielą musimy psa dobrze wyczesać aby pod wpływem wody podszerstek nie skołtunił się. W wannie umieszczamy matę antypoślizgową.

Jeżeli nie występują jakieś niepokojące objawy, to pielęgnację uszu, okolic oczu i zębów ograniczamy w zasadzie tylko do kontrolowania ich czystości. Jeśli zajdzie taka potrzeba do czyszczenia uszu używamy wacików lub patyczków kosmetycznych. Nigdy jednak nie robimy tego "na sucho" do tego celu przeznaczone są odpowiednie preparaty dostępne w gabinetach weterynaryjnych. Ja osobiście polecam Otosol.

Oczy wyposażone są w mechanizmy obronne, w postaci powiek, rzęs oraz wydzielanych łez. Czasami w ich okolicach występują tzw. "śpioszki" doskonale znane nam wszystkim. Jest to zupełnie normalne. Oczy przemywamy wacikiem nasączonym słabym naparem z herbaty lub po prostu gotowym preparatem przeznaczonym do tego celu, zakupionym u lekarza weterynarii. Zawsze przecieramy oko od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Stale powinniśmy kontrolować stan jamy ustnej naszego pupila, gdyż osadzający się często na zębach kamień może powodować zapalenia dziąseł. Aby tego uniknąć powinniśmy dawać naszemu psu do gryzienia kości, najlepiej cielęce ale oprócz tego od małego przyzwyczajać do czyszczenia zębów. W sklepach zoologicznych bez problemu nabędziemy odpowiednie szczoteczki (moim zdaniem najwygodniejsza jest taka zakładana na palec) oraz pastę.

Magdalena Kowalczyk
http://www.b-aztek.prv.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie