Zatrucie kumaryną i talem u psa

Nagłe wystąpienie, szeroko pojętych ,objawów niestrawności jak wymioty, biegunka; z innych objawów - ogólna apatia, silne odwodnienie, bladość błon śluzowych, niechęć podnoszenia się, silne osłabienie, przy próbie chodzenia zataczanie się, może wskazywać, że nastąpiło zatrucie. Szybkość działania może być decydująca o życiu psa. Jeżeli nie znamy bezpośredniej przyczyny takiego stanu rzeczy ale wiemy że "coś" zjadł, należ wywołać wymioty. Z domowych sposobów sugeruję podać: musztardę; łyżeczkę soli kuchennej; kwas kapuściany, oczywiście rozdzielnie. Można próbować spowodowanie wymiotów poprzez włożenie palca głęboko do gardła. W przypadku substancji żrącej celowe może być podanie mleka. Możliwie najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii może okazać się receptą na szczęście.

Spośród groźnych dla życia psa substancji, dość powszechnych, gdyż występują one w trutkach na szczury, zwracam uwagę na Kumarynę oraz Tal.

Zatrucie Kumaryną objawia się ogólnym osłabieniem psa wynikającym m.in. z osłabienia czynności serca. Typowe są zaburzenia krzepnięcia krwi. Następują wylewy podskórne, jelitowe oraz krwawienie z dróg moczowych, nosa jak również wymioty. Postępujące osłabienie psa, coraz słabsza akcja serca i zatrzymanie krążenia krwi w krótkim czasie prowadzi do śmierci.

Pomoc: możliwie najszybsze podanie środków wymiotnych, przeczyszczających oraz witaminy K. Skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Zatrucie Talem.
Tal jest substancją bez smaku i bez zapachu. Nie ulega w organizmie rozkładowi. Oznacza to, że groźne dla życia i zdrowia psa jest zjedzenie nie tylko trutki ale również zatrutego gryzonia. Objawy zatrucia to wymioty, biegunka, bóle brzucha. Ta manifestacja nie musi wystąpić jeżeli pies zjadł małą ilość trucizny. W takiej sytuacji objawy mogą wystąpić dopiero po kilku dniach. Typowa jest apatia, posmutnienie, silne pragnienie, wypadanie włosów na całym ciele. Łatwo można wyrwać całe kępki. Wokół odbytu, sromu, warg, nosa występuje zaczerwienienie a następnie pękające krosty, tworzące w konsekwencji sączące rany. Uszkodzenie układu nerwowego objawiające się zataczaniem psa. Uratowanie psa przy zaawansowanych już w/w objawach jest bardzo trudne.

Pomoc: podać środki wymiotne, węgiel leczniczy, kawę i możliwie najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii

 

Źródło: Jan Borzymowski "Rottwelier- przyjaciel i obrońca"

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie