Tężyczka poporodowa u psa -pomocy!

W niedziele wieczorem na telefon komórkowy zadzwoniła właścicielka małej czarnej suczki, która była kilka miesięcy temu szczepiona na psie choroby. Z informacji uzyskanych przez telefon, okazało się że suczką strasznie trzęsie, leży na boku i nie może się podnieść. Po dalszych pytaniach okazało się, że urodziła 2 tygodnie temu 4 szczeniaków żywe i jednego martwego.

Z rozmowy telefonicznej postawiono wstępne rozpoznanie tężyczka poporodowa. Do tężyczki poporodowej (rzucawka poporodowa suk) predysponują suczki ras małych, nie prowadzone żywieniowo prawidłowo. Rasa u których występuje najczęściej tężyczka, należy wymienić Yorkshire terriery. Do incydentów drgawkowych dochodzi kilka dni do kilku tygodni od urodzenia szczeniąt. Objawia się to: skurczami kończyn z ich wyprężeniem, niemożnością utrzymania się na nogach, ślinieniem, wytrzeszczem gałek ocznych, podwyższona temperatura wewnętrzna ciała, przyspieszonym rytmem serca i przyspieszeniem oddechów. Napady takie mogą zdarzać się w różnych odstępach czasu i każdy następny zwykle trwa dłużej.

Przyczyna tego schorzenia jest spadek wapnia we krwi krążącej u suki karmiącej, ze względu na duże wydzielanie tego pierwiastka z mlekiem. Obserwuje się tu zależność, im więcej szczeniąt tym częściej i szybciej po porodzie występuje tężyczka. W skrajnych sytuacjach, kilka ataków może spowodować tak znaczne obniżenie poziomu wapnia, że może go zabraknąć dla mięśnia sercowego i dojdzie do zatrzymania akcji serca. Rozwiązaniem jest udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii, który poda dożylnie wapno i inne preparaty w celu wzmocnienia organizmu.

Warto wspomnieć, iż należy na 2-3 dni odstawić szczeniaki od mleka matki, gdyż powoduje u szczeniąt problemy trawienne. Zastępujemy mleko mieszankami dla szczeniąt (nie mlekiem krowim!) Wracając do tej suczki podane w tym dniu leki i dzień później oraz wprowadzenie prawidłowego żywienia dla suk karmiących (Royal Starter) pozwoliło szybko powrócić suce do zdrowia.

Autor: lek.wet.Ziemowit Kudła
www.medwet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie