Przepuklina pachwinowa u psa

W trakcie badania klinicznego suczki, podczas pierwszej kontrolnej wizyty, w pachwinie znaleziono przepuklinę.  Z wywiadu dowiedzieliśmy się że widać ją od kilku lat  i  w kilka godzin po jedzeniu powiększa się, a potem maleje.

Suczka ma 9 lat i problemy sercowe (niedomykalność zastawki dwudzielnej). Przekonaliśmy właścicieli, że  obecnie suka jest w dobrej kondycji i nie wykazuje  objawów  niewydolności serca, więc znieczulenie nie niesie za sobą dużego ryzyka. W późniejszym wieku może okazać się, że znieczulenie  będzie niewskazane, a przepuklina może przejść w uwięźniętą i zagrażać życiu. Przed zabiegiem wykonano badania krwi by ograniczyć powikłania związane ze znieczuleniem. Zrobiono także przeglądowe zdjęcie klatki piersiowej w celu ustalenia dalszego postępowania z problemem sercowym oraz zobrazowania obecnego stanu pacjenta.

Umówiono się na zabieg na godziny przedpołudniowe, by pies po zabiegu pozostał do wieczora, do pełnego wybudzenia, pod kontrolą lekarza weterynarii. Po zabiegu suczka była na kontroli po 5 i 10 dniach od zabiegu. Pies bardzo szybko wrócił do pełnej sprawności.

Przepuklina pachwinowa jako schorzenie częściej występuje u suk niż u psów. W wypadku niektórych ras uważa się ją za chorobę wrodzoną. Zawartością przepukliny jest najczęściej tłuszcz okalający jelita, rzadziej w skład przepukliny wchodzą również jelita, macica (także ciężarna, ropomacicze).
 
W przypadku gdy przepuklina jest mała można ją zostawić pod obserwacje właścicielowi, ale w momencie powiększania zalecane jest jej odprowadzenie. Sytuacja gdy dochodzi do uwięźnięcia jest procesem zagrażającym zdrowiu i życiu zwierzęcia. W takich okolicznościach należy w ciągu paru godzin odprowadzić uwięźnięte jelito, gdyż może dojść do martwicy, a nawet pęknięcia i zapalenia otrzewnej, co grozi śmiercią. Małe przepukliny można również usuwać przy okazji innych znieczuleń (sterylizacja, czyszczenie zębów). Przy planowanym zabiegu rokowanie jest dobre, a czas powrotu do pełnej sprawności krótki.
 
Autor: lek.wet.Ziemowit Kudła 
www.medwet.pl
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie