Obrzęk płuc pochodzenia sercowego u psa

W sobotę przed zamkniecie gabinetu zgłosili się Państwo z jamnikiem długowłosym z dusznością oraz silnym kaszlem. Pies z wywiadu nie miał wcześniej takich problemów, a przy niedawnej wizycie przy szczepieniu nie zostały wykryte żadne zmiany chorobowe. Pies wymagał natychmiastowej pomocy. Bardzo silne duszność potęgowana przez kaszel sprawiała całkowity brak możliwości poruszania się psa.

Badanie kliniczne pozwoliło postawić diagnoze kardiogenny obrzęk płuc. Trzaski nad polami płuc wraz ze szmerem nad zastawkami przedsionkowo-komorowymi o dużym nasileniu stawiały sprawę jako bardzo poważną, z zagrożeniem życia psa włącznie. Intensywna terapia w raz z monitoringiem kardiologicznym po kliku godzinach pozwoliła na możliwość wypuszczenia psa do domu.

Od tej pory jest stale na lekach nasercowych i dzięki szybkiej reakcji właścicieli pies żyje. Wrócił do dawnej formy sprzed obrzęku płuc i poza incydentem o jakim z pewnością nie zapomną właściciele jamnika nie ma śladu. Pozostała ważna i nieoceniona współpraca z opiekunami psa, gdyż tylko oni mogą nam dostarczyć niezbędnych obserwacji i informacji na temat stanu zdrowia psa. Konieczność podawania leków kardiologicznych codziennie i dożywotnio jest wpisana w podłoże problemu u małych ras psów jakim jest endokardioza

Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
www.medwet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie