Ratlerek trafił do naszego gabinetu na konsultacje kardiologiczne z powodu częstych omdleń i kaszlu w różnych okolicznościach. Był bardzo pobudzony i drażliwy, ale podczas badania klinicznego ustalono sine błony śluzowe, niewielkiego stopnia duszność i zaostrzone szmery oddechowe. Wykonane RTG klatki piersiowej uwidoczniło powiększone serce, co przy gatunku, rasie i wielkości pacjenta pozwoliło postawić wstępne rozpoznanie endokardioza.
Endokardioza opisywana także jako przewlekłe zwyrodnienie zastawek. Jest najczęstszą chorobą serca u psów, występuje u 75% psów z przewlekłą niewydolnością serca. Zastawki serca ulegają zwyrodnieniowej deformacji, co doprowadza do cofania krwi i zastoinowej niewydolności serca. Podłoże może być dziedziczne, wiązane z nadmiernym stresem, nadciśnieniem, niedotlenieniem, zakażeniami i zaburzeniami hormonalnymi. Wprowadzone leczenie nie przyniosło spodziewanego efektu, dlatego przy kolejnej wizycie dr. Rafała Niziołka skorzystaliśmy z możliwości zrobienia echa serca.
Wynik zaskoczył wszystkich badających-kardiomiopatia przerostowa (HCM). Kardiomiopatia przerostowa jako schorzenie częściej występuje u kotów (np. MCO), niż u psów (1,2-3,8% psów z niewydolnością krążenia). Podłoże tego schorzenia jest upatrywane w czynnikach dziedzicznych. Bez echa serca rozpoznanie przyczyny choroby nie byłoby możliwe, dlatego tak ważne jest wykony wanie specjalistycznych badań. Precyzyjne postawienie rozpoznania, pozwala skutecznie prowadzić leczenie i poprawić komfort życia pacjenta.
Autor:lek.wet. Ziemowit Kudła
www.medwet.pl
Zdjęcia echa serca wykonane przez lek.wet. Rafała Niziołka