Czy kości u starszego psa mogą zaszkodzić?

W piątkowy wieczór wracając z wizyty domowej, zostałem wezwany do owczarka niemieckiego na wizytę, bo upadł i nie chce chodzić. Po dotarciu na miejsce oczom moim ukazał się pies leżący na podwórku, z bardzo silną reakcją bólową. W trakcie wywiadu dowiedziałem się że pies ma 14 lat, jest wykastrowany, miał od dawna problemy z chodzeniem. Podczas badania na plan pierwszy wysuwały się objawy bólowe, mocno pracujące jelita, lekko wzdęty żołądek oraz opuchnięte staw kolanowy i stępu lewej tylnej łapy. Błony śluzowe blade.

Na pytania od kiedy się tak dzieje dowiedziałem się, że od około 2 godzin. Spytałem kiedy i co ostatnio jadł, na co zostałem zdziwiony odpowiedzią - godzinę temu zjadł kość. Moja propozycja to RTG jamy brzusznej w celu postawienia dokładniejszego rozpoznania.  Pies trafił na RTG na którym ukazały się masy kości w żołądku, powodujące takie duże wzdęcie i silny ból. Telefonicznie opiekuna poinformowałem o zalecanym zabiegu i postępowaniach po zabiegowych. Właściciel nie wyraził zgody na zabieg i pies został poddany eutanazji.

Problemy żywieniowe dotyczą głównie psów w młodym i starszym wiekiem, owczarek w tym wieku to senior i powinien być tak traktowany. Nadmiar kości często powoduje zaparcia i wiele innych problemów. Najgorsze to zatrzymanie treści w żołądku i zagrożenie życia. Lepiej by było skonsultować swoje informacje z lekarzem weterynarii, by z miłości nie zrobić kochanemu psu problemu.

Dla zainteresowanych powiększenie żołądka  i zaznaczeniem  kości w żołądku

Autor: lek.wet.Ziemowit Kudła   
www.medwet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie