Wstrząs mózgu u psa

Każdy wie, że wstrząśnienie mózgu (wstrząs to nazwa potoczna) jest bardzo niebezpieczne dla człowieka i może nieść ze sobą poważne powikłania neurologiczne. Okazuje się, że z tym problemem stykają się także psy. Gdy już dojdzie do groźnego zdarzenia, właściciel powinien jak najszybciej udać się z pupilem do weterynarza, aby zminimalizować ryzyko groźnych następstw.

Konsekwencja wypadku

Wbrew pozorom do wstrząśnienia mózgu u psa może dojść w bardzo różnych sytuacjach. Nie tylko w wyniku wypadku samochodowego, ale także chociażby bójki z innym osobnikiem, zbyt entuzjastycznej zabawy czy upadku ze schodów lub innej wysokości.

U psa, podobnie jak u człowieka, wstrząśnienie mózgu kończy się chwilową utratą świadomości, a w poważniejszych przypadkach nawet utratą przytomności. Zależy to od skali zjawiska. Wyróżnia się trzy fazy wstrząśnienia:

  • Faza I – pies ma zaburzenia świadomości, które przechodzą po około kwadransie,
  • Faza II – zaburzenie świadomości trwa dłużej niż 15 minut,
  • Faza III – pies nie jest w stanie utrzymać się na łapach, ma problemy z orientacją, a w końcu najczęściej traci przytomność.

Objawy wstrząśnienia mózgu u psa

Poza wymienionymi objawami charakterystycznymi dla poszczególnych faz wstrząśnienia, u psa można zaobserwować także inne niepokojące reakcje. Pierwszą z nich są nudności i wymioty. Pojawia się bezwład ciała, brak koordynacji ruchowej, pies sprawia wrażenie, jakby nie wiedział, gdzie się znajduje, może nie rozpoznawać właścicieli, być lękliwy.

W ostrzejszych stanach pojawiają się takie objawy, jak: światłowstręt, halucynacje, bezwiedne oddawania moczu i kału, drgawki, ciche wycie, całkowite zobojętnienie na to, co dzieje się dookoła. Wówczas nie ma już żadnych wątpliwości, że pies jest w ciężkim stanie i należy jak najszybciej udać się z nim do weterynarza.

Pamiętaj

Pies po wstrząśnieniu mózgu może się zachowywać agresywnie, co jest efektem przeżycia silnego stresu. Zachowaj więc ostrożność podejmując próbę wzięcia go na ręce i przeniesienia do samochodu. Może być potrzebny kaganiec.

Należy też zwrócić uwagę na to, by pies był prawidłowo zabezpieczony na czas transportu do lecznicy. Dobrze będzie, jeśli jedna osoba usiądzie z nim na tylnej kanapie i unieruchomi mu szyję, jednocześnie uspokajając zestresowane zwierzę.

Leczenie

Weterynarz powinien wykonać lub zlecić wykonanie badania RTG, które wykaże, czy w czaszce psa nie doszło do jakichś niepokojących zmian. Zwykle podawane są leki uspokajające i przeciwbólowe. Zwierzę powinno zostać w lecznicy przez kilka dni, aby móc w spokoju wrócić do zdrowia. Jeśli właściciele decydują się na zabranie psa do domu, należy zadbać o bardzo bezpieczny transport.

Objawy wstrząśnienia mózgu ustępują zwykle po około 3 dniach. Może jednak wystąpić tzw. drugi rzut, w wyniku którego dojdzie do obrzęku mózgu i bezpośredniego zagrożenia życia zwierzęcia. Dlatego bardzo ważne jest wnikliwe obserwowanie psa w okresie rekonwalescencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie