Wady wrodzone u psów

U naszych czworonożnych podopiecznych może występować bardzo wiele różnego rodzaju wad wrodzonych. Tutaj omówimy najczęściej występujące.

I tak do najczęstszych wad wrodzonych należą: przepukliny, stulejka, wnętrostwo, niektóre choroby powiek, przetrwałe zęby mleczne oraz niektóre choroby serca.

Przepukliny (głównie pępkowa, rzadziej pachwinowa) to wrodzone niecałkowite zrośnięcie się powłok brzusznych. Wtedy przez taki otwór może wydostawać się pod skórę tkanka tłuszczowa wewnątrzbrzuszna, a nawet jelita. Zwykle są to małe przepukliny przyjmujące kształt guzka pod skórą brzucha. Jeśli poddane zostaną korekcji chirurgicznej to są niegroźne.

Stulejka zdarza się dość często u psów. Jest to wada polegająca na zbyt małym otworze (czasem niemalże go brak) w napletku. Taki pies nie może lub z trudem oddaje mocz. Chorobie towarzyszy stan zapalny prącia i napletka. Potrzebna jest tutaj korekcja chirurgiczna.

Wnętrostwo – polega na nie zstąpieniu jąder do worka mosznowego. Wnętrostwo może być jednostronne lub obustronne. Jeśli jest obustronne to pies jest niepłodny (chyba, że jądra w odpowiednim czasie sprowadzi się chirurgicznie do worka mosznowego). Takie nie zstąpione jądro przebywając w jamie brzusznej, w zbyt wysokiej dla niego temperaturze jest narażone na nowotwór. Poza tym często powoduje bóle. W zasadzie powinno się je usunąć, chociaż jeśli nie daje objawów to nie polecam.

W przypadku wad wrodzonych powiek chodzi głównie o podwinięcie powiek. Rzęsy takich podwiniętych powiek wchodzą do worka spojówkowego i uszkadzają rogówkę. Stan ten grozi utratą oka i wymaga szybkiego zabiegu chirurgicznego (plastyki powiek).

Inną wadą jest wywinięcie powiek. Zwisają one wtedy odsłaniając worek spojówkowy. Powoduje to zapalenie spojówek. Przy niewielkiej wadzie leczenie odpowiednimi kroplami do oczu często jest skuteczne, w przeciwnym razie wywinięcie trzeba zlikwidować plastyką powiek.

Przetrwałe zęby mleczne to najczęściej kły, które nie wypadły w odpowiednim czasie. Blokują one wzrost zębów stałych, powodują zapalenie dziąsła i przyzębia. Trzeba je usunąć.

Wrodzone wady serca najczęściej nie są diagnozowane, gdyż szczenięta nimi dotknięte nie przeżywają dłużej niż kilka dni po urodzeniu. Niektóre wady serca nie powodują jednak śmierci i można je korygować chirurgicznie w wysokowyspecjalizowanych ośrodkach weterynaryjnych. Ważną rzeczą jest, aby nowo nabyte szczenię przy okazji szczepienia zostało zbadane pod kątem istnienia wad wrodzonych.

 

Lek. wet. Przemysław Rybiński
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista chorób psów i kotów
http://ortowetrybinski.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie