Usunięcie migdałków u psa

Wskazania:

  • przewlekle nawracające zapalenie migdałków
  • ostre powiększenie migdałków powodujące mechaniczną niedrożność
  • nowotwory migdałków

Przed zabiegiem należy wykonać badania kwalifikujące pacjenta do operacji - badanie ogólne (ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia) i badania krwi. Zabieg jest przeciwwskazany u zwierząt z ostrym zapaleniem migdałków - może prowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej.

Przebieg zabiegu: Celem zabiegu jest całkowite usunięcie migdałków z jak najmniejszym urazem tkanek oraz jak najskuteczniejszym zatamowaniem krwawienia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, najlepiej z zastosowaniem rurki dotchawiczej (profilaktyka zachłystnięcia krwią). Migdałki należy złapać kleszczykami hemostatycznymi, następnie podwiązać wchłanialną nicią chirurgiczną i usunąć.

Fot. - Kolejne etapy usuwania migdałków: fot. 1 - przewlekłe zapalenie migdałków, fot. 2 - elektrokauteryzacja krwawiących naczyń, fot. 3 - wygląd krypt tuż po zabiegu.

 

 

Po usunięciu migdałka można wykonać badanie bakteriologiczne, cytologiczne oraz histopatologiczne tkanki.

Możliwe powikłania pooperacyjne:

  • krwawienie
  • zachłystowe zapalenie płuc - w przypadku nie zastosowania rurki dotchawiczej
  • zakażenie rany pooperacyjnej

W celu uniknięcia powikłań należy zwierzę hospitalizować przez 1-3 dni po zabiegu oraz przestrzegać zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej.

Opieka pooperacyjna: U psów i kotów poddanych zabiegowi usunięcia migdałków zalecana jest 24-godzinna głodówka. W tym czasie należy pacjenta odżywiać drogą pozajelitową (np. dożylnie). Po zabiegu w zależności od stanu zwierzęcia i preferencji lekarza podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne (kortykosteroidy lub niesterydowe leki przeciwzapalne). Po 24 godzinach od zabiegu można stopniowo wprowadzać pokarmy półpłynne, a od 4-5 doby pokarmy stałe. Całkowite wygojenie ran pooperacyjnych następuje 10-14 dni po zabiegu.

Maja Ingarden
http://therios.strefa.pl

na podstawie:
J. D. Hoskins: "Veterinary pediatrics - dogs and cats from birth to six months", Saunders 2001
S. J. Birchard, R. G. Sherding: "Saunders manual of small animal practice", Saunders 2000
D. Slatter: "Textbook of small animal surgery", Saunders 2003

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie