Ty też masz problem z podaniem psu tabletki?

Psy chorują i nie da się tego całkowicie wyeliminować. Każdy właściciel prędzej czy później stanie więc przed wyzwaniem podania swojemu pupilowi tabletki z lekarstwem. To tylko pozornie wydaje się proste. Niektóre psy są tak sprytne, że potrafią z precyzją zegarmistrza ominąć tabletkę włożoną do karmy. Jak więc sobie z tym poradzić?

Zapytaj weterynarza o inną formę aplikacji

Jeśli Twój pies jest wyjątkowo oporny w przyjmowaniu tabletek, być może najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja doodbytnicza? Dla wielu właścicieli umieszczenie czopka w psim odbycie jest łatwiejsze (szczególnie gdy zwierzę śpi). Niestety, nie każdy lek można aplikować w taki sposób.

Innym rozwiązaniem może być rozdrobnienie tabletki na proszek lub wysypanie zawartości kapsułki wprost do karmy, a następnie wymieszanie całości. Wówczas pies na pewno zje lekarstwo (smak czy zapach karmy nie powinien się diametralnie zmienić). Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem takiej próby zapytać weterynarza, czy to w ogóle wchodzi w grę. Niektóre leki mogą być bowiem podawane wyłącznie w formie kapsułki, aby nie doszło do zbyt wczesnego uwolnienia całej substancji czynnej.

Sposób „siłowy”

W przypadku bardzo grzecznego, zrównoważonego psa, możesz podjąć próbę umieszczenia tabletki w jego pysku na siłę. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Należy chwycić żuchwę pupila, szeroko otworzyć mu paszczę, a następnie wrzucić tabletkę tak, by znalazła się u podstawy języka. Teraz szybko zamykamy szczęki i przytrzymujemy tak długo, aż zwierzak przełknie ślinę. Można mu również dmuchnąć w nos – to wywoła bezwarunkowy odruch przełykania.

Pamiętaj!

Powyższa metoda jest zarezerwowana wyłącznie dla psów o bardzo stabilnej psychice, dojrzałych. W przypadku zwierzęcia, którego reakcja może być nieprzewidywalna, lepiej nie ryzykować przypadkowego ugryzienia czy wywołania urazu psychicznego.

W jedzeniu

Od razu zaznaczamy, że zwykłe wrzucenie tabletki do karmy może być bardzo nieskuteczne. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, niektóre psy idealnie radzą sobie z omijaniem leku, a inne potrafią go wręcz wypluć.

Dlatego pod pojęciem „jedzenia” rozumiemy jakiś wybitny smakołyk, który u Twojego pupila wywołuje natychmiastowy ślinotok. Może to być parówka, kiełbasa, baton – ważne, aby była możliwość swobodnego umieszczenia w środku tabletki. Pamiętaj, że samo podanie smakołyka nie kończy sprawy – trzeba jeszcze dopilnować, aby pies na pewno połknął tabletkę i jej nie wypluł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.