Twój pies ma zaparcia? Sprawdź, jak mu skutecznie pomóc

Zaparcia są równie dużym problemem dla człowieka, jak i dla psa. W przypadku zwierząt odżywianych dobrej jakości karmą takie dolegliwości zdarzają się stosunkowo rzadko, ale nigdy nie można ich w 100% wykluczyć. Wiele zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji pupila, jego wieku czy trybu życia. Jeśli Twojego psa męczą zaparcia, możesz mu pomóc, a przede wszystkim ograniczyć ryzyko ich występowania w przyszłości. Jak? Przeczytaj.

Nawadnianie

Psy, które regularnie przyjmują duże ilości wody, bardzo rzadko cierpią na zaparcia. Jeżeli więc Twojemu pupilowi coraz częściej zdarza się mieć problemy z wypróżnianiem, zastanów się, czy przypadkiem nie jest odwodniony. Jeśli tak, to jak najszybciej podaj mu świeżą wodę – najlepiej chłodną, co zachęci go do picia. Możesz też spróbować nalać wody z butelki prosto do pyska zwierzęcia.

Pamiętaj, aby pies miał stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zwierzak jest karmiony suchym pożywieniem, wzmagającym pragnienie oraz wymagającym dobrego nawodnienia w żołądku.

Uzupełnienie diety

Na zaparcia często cierpią psy, które są karmione tzw. domowym jedzeniem, bazującym na ryżu, surowym mięsie i przede wszystkim kościach. Pomijając fakt, że taka dieta na dłuższą metę jest dla psa po prostu niezdrowa, może ona także zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z wypróżnianiem. W takiej sytuacji zalecamy uzupełnienie diety o składniki bogate w błonnik, poprawiający perystaltykę jelit.

Na tej liście znajdują się między innymi: ciemny makaron, zmiksowane warzywa, jabłko. Są to produkty bogate we włókna pokarmowe, a więc bardzo ważne składniki dla układu trawiennego psa, szczególnie jelita grubego.

Pamiętaj

Nigdy nie podawaj kości psu w podeszłym wieku. Jest to produkt niemal bezwartościowy, a do tego znacznie wolniej trawiony, co potęguje problem zaparć.

Probiotyki

Na tę drogę należy się zdecydować jedynie po konsultacji weterynaryjnej, gdy inne metody zawiodą. Wówczas może zapaść decyzja o konieczności odbudowania naturalnej mikroflory bakteryjnej psa. Podawanie probiotyków może się odbywać wyłącznie według zaleceń weterynaryjnych. Tę metodę czasami stosuje się po wcześniejszym leczeniu antybiotykiem.

Jeśli Twój pies regularnie cierpi na zaparcia, nie zaszkodzi zgłosić się z nim do weterynarza, który zleci wykonanie podstawowych badań, w tym kału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie