Świąd u psów

Od dłuższego czasu zwierzę bardzo mocno drapie się i gryzie skórę do krwi na grzbiecie i łapkach. Jest wybredne, nie chce jeść zalecanych przez lekarza pokarmów i witamin?

Świąd psów to z całą pewnością najczęstszy powód konsultacji z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj towarzyszy zapaleniom skóry, ale może być także objawem zaburzeń psychicznych, chorób metabolicznych (cukrzycy, niedoczynności tarczycy), schorzeń wątroby i nerek. Najważniejsze w leczeniu świądu jest prawidłowe rozpoznanie jego przyczyny. Zazwyczaj niezbędne jest wykonanie badań dodatkowych (zeskrobin skóry, sierści, krwi). Jeżeli nie ma takiej możliwości, diagnozę stawia się na podstawie obserwowanych objawów i skuteczności stosowanego leczenia.

U opisywanego psa najbardziej prawdopodobne są następujące choroby: alergia na pchły, pokarm, lub alergeny wziewne. Należy zastosować skuteczny preparat przeciwpchelny o kilkumiesięcznym działaniu (polecam spray, który wciera się dokładnie w sierść psa, można go kupić tylko w lecznicach). Należałoby także dobrać dla niej odpowiednią, nie uczulającą dietę. Spośród domowych pokarmów może uczulać zwierzę wszystko. Najczęściej jest to nabiał (mleko, jaja, ser biały), mięso (wieprzowe, wołowe, drób), ryby, czasami kasze z krajowych zbóż. Jeżeli pies ma zróżnicowane menu, wykrycie uczulającego pokarmu jest praktycznie niemożliwe. Można spróbować ułożyć suczce dietę składającą się tylko z ryżu i jednego gatunku mięsa, którego do tej pory nie jadła (królik, jagnięcina, dziczyzna), z dodatkiem dostępnych w danej porze roku warzyw i owoców. Mogą być one podawane w formie surowej, podduszonej, lub ugotowanej. Jeżeli zwierzę odmawia ich jedzenia, trzeba dodawać do posiłków gotowe preparaty witaminowe. Jest ich na rynku bardzo dużo. Wiele z nich jest bardzo smacznych i chętnie zjadanych przez psy. Zamiast tabletek można kupić proszek, lub krople. Warto popytać znajomych właścicieli zwierząt, jaki preparat ich pupile jedzą najchętniej. W lecznicach weterynaryjnych są dostępne gotowe karmy, stosowane w alergiach pokarmowych. Uczulone na pokarm zwierzę musi być na takiej diecie kilka tygodni. Ostatnia z chorób możliwa do rozpoznania jedynie po wykonaniu testów alergicznych, wymaga długotrwałego leczenia przeciw uczuleniowego. Te trzy choroby mogą także występować łącznie, co utrudnia rozpoznanie i terapię.

 

Artykuł- Dodatkowe informacje- opracowany i umieszczony za zgodą:
Lekarze weterynarii - Riwana Antczak, Arakdiusz Silny
Adres umieszczenia oryginalnego materiału: http://www.zako.wroclaw.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie