Dlaczego wykonujemy zabieg ?
Zwierzęta sterylizuje się w celu zapobiegania niepożądanym porodom oraz różnym chorobom zarówno u samców jak i samic. Nie ma żadnej korzyści dla samic i samców psów i kotów wynikającej z aktywności seksualnej. Pamiętajmy, że nie można przenosić własnych emocjonalnych i fizycznych potrzeb potrzeb na swoje zwierzę.
Kiedy powinien by wykonany ?
Najlepiej jeżeli samice są sterylizowane przed pierwszą rują.
Większość zwierząt sterylizuje się w młodym wieku, tak aby nie przyczyniały się do tworzenia nadmiernej populacji. Należy porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii o zaleceniach dotyczących własnych zwierząt.
Wpływ na zachowanie seksualne
Zachowanie seksualne zwykle zanika po sterylizacji, natomiast u zwierząt z uprzednim oświadczeniem seksualnym przed sterylizacją może ono w jakimś stopniu przetrwać. Jednakże u większości zwierząt sterylizacja skutecznie eliminuje wystąpienie i rozwijanie się niepożądanego zachowania seksualnego.
Wpływ na agresję
Niekastrowane samce i samice prawdopodobnie częściej będą przejawiały agresję związaną z zachowaniem seksualnym niż zwierzęta sterylizowane. Walki, szczególnie u samców i skierowane przeciwko innym samcom, występują rzadziej po sterylizacji. Nasilenie innych typów agresjitakich jak agresja z dominacji, też prawdopodobnie się zmniejszy. Agresja u samic zostanie wyeliminowana przez sterylizację, jeżeli związana była z zaburzeniami hormonalnymi ciąży rzekomej lub poddenerwowaniem związanym z rują. Jeżeli właściciel obawia się, że pies nie będzie chronił domu po sterylizacji, powinien wiedzieć, że agresja terytorialna nie ulegnie zmianie przez sterylizację.
Wpływ na ogólny temperament
Wielu właścicieli zwierząt obawia się, że wysterylizowane zwierzę straci swoją witalność.Zasadniczy temperament i inteligencja nie ulegają zmianie. Natomiast wiele cech niepożądanych będących pod wpływem hormonów może zaniknąć po zabiegu. Zwierzę nie stanie się mniej czułe ani chętne do zabawy; nie pozbawiacie zwierzęcia żadnych niezbędnych doznań. Postąpicie natomiast jak odpowiedzialny, dobrze poinformowany oraz kochający swoje zwierzę właściciel.
Wpływ na uciekanie i wałęsanie
Prawdopodobnie wysterylizowany pies będzie miał mniej ochoty do wałęsania się. Wykastrowane samce psów i kotów zwykle patrolują mniejsze obszary na zewnątrz (w przeciwieństwie do kotek) i mniej chętnie angażują się w konflikty terytorialne z rywalami.
Wpływ na niewłaściwe wypróżnianie się
Ponieważ takie zachowanie takie jest tylko w części pod wpływem hormonalnym, samce i samice mogą zacząć wypróżniać się niewłaściwie nawet po sterylizacji. Jednak sterylizacja takiego zwierzęcia zmniejsza samczy zapach moczu i eliminuje udział czynników hormonalnych.
Wpływ na wagę ciała
Niektóre zwierzęta mogą przybierać na wadze, ponieważ zachodzą metaboliczne zmiany w następstwie sterylizacji. Niektóre zwierzęta tyją po sterylizacji, ponieważ dostają więcej jedzenia od właścicieli, którzy czują się winni za narażenie zwierząt na cierpienie i kompensują to dodatkowymi smakołykami. Po wysterylizowaniu zwierzęcia należy tak dostosować ilość pobieranego przez nie pokarmu aby zapobiec nadmiernemu przybieraniu na wadze. Opracowane na podstawie: „Problemy behawioralne psów i kotów” Stefanie Schwartz Wiele przemawia za taką formą ograniczania niepożądanych zachowań związanych z aktywnością seksualną zwierząt, tym bardziej, że terapia hormonalna powoduje różne skutki uboczne takie jak ropomacicze czy nowotwory gruczołów mlekowych. Dodatkową zachętą może być dożywotnie zwolnienie z opłaty podatkowej po dokonaniu zabiegu.
źródło: http://gareon.netarteria.pl/