Starość, nie radość - starzejący się pies

Psy starzeją się o wiele szybciej niż ludzie, ale za to bardzo podobnie. Coraz wolniej się poruszają, mniej jedzą, więcej śpią. Nadmiernie chudną lub tyją, częściej chorują i trudniej wracają do zdrowia. Smutna starość.

Na przebieg starzenia, oraz jego nieuchronne skutki może w znaczny sposób wpływać odpowiednia opieka i profilaktyka prowadzona przez właścicieli starych zwierząt. Ważne jest, aby od około 7 roku życia zmienić żywienie swojego pupila. Jeśli pies je gotowe pokarmy, powinien zacząć przyjmować odpowiednie diety, dostosowane do potrzeb starzejących się psów. Jeśli zwierzę jest karmione w sposób domowy, warto poprosić lekarza o wskazówki dotyczące zmian w diecie. Dobra dieta powinna być lekkostrawna, zawierać wysokiej jakości, łatwo przyswajalne białka, zwiększone dawki niektórych witamin i minerałów, zmniejszoną zawartość innych. Skład pokarmu powinien ułatwiać perystaltykę jelitom i zapewniać regularne stolce. Starym psom nie powinno się podawać kości, gdyż bardzo często stają się one powodem zaparć. Domowe diety można wzbogacać specjalnymi preparatami dla starych psów w postaci past, czy tabletek.

Ważne są regularne, minimum 1 x w roku wizyty u lekarza, w czasie których zostanie wykonane pełne badanie kliniczne, badanie kału w kierunku pasożytów, badanie moczu, oraz morfologia krwi. Dzięki tym prostym, tanim i mało inwazyjnym badaniom można bardzo szybko rozpoznać choroby i zacząć je leczyć, zanim się rozwiną. Niestety, najczęstszym powodem niepowodzeń w leczeniu starych zwierząt jest zbyt późne zgłoszenie ich do lekarza.

Starsze psy muszą mieć zapewniona odpowiednią ilość ruchu i spacerów. Dzięki temu utrzymują w dobrej kondycji mięśnie i stawy. Jeśli pies ma problemy z chodzeniem, porusza się z trudem na sztywnych łapach, niechętnie podnosi się z posłania można u niego podejrzewać zapalenie stawów. Chorobę tę leczy się bardzo skutecznie, podając odpowiednie preparaty w postaci tabletek lub zawiesiny. Ich regularne stosowania bardzo poprawia samopoczucie zwierzęcia, zwiększa jego aktywność fizyczną, a przede wszystkim znosi ból.

Odpowiednio prowadzony pies nie musi mieć smutnej i chorej starości. Może do końca swoich dni zachować dobra formę i radość życia.

 

Artykuł- Dodatkowe informacje- opracowany i umieszczony za zgodą:
Lekarze weterynarii - Riwana Antczak, Arakdiusz Silny
Adres umieszczenia oryginalnego materiału: http://www.zako.wroclaw.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie