Stan uzębienia u naszych psów

Stan zębów u psów starszych, coraz częściej budzi dużo do życzenia. Wielu z nich można by wcześniej pomóc, gdyby nie lekceważenie problemu właścicieli oraz lekarzy podczas rutynowych wizyt (szczepienia, odrobaczenia).

Do naszego ośrodka trafiają właściciele psów z zapytaniem, czy leczymy i czyścimy zęby u zwierząt. Oczywiście tak, prowadzimy podstawowe zabiegi stomatologiczne, jak również wiele zabiegów chirurgii szczękowej. Wiele z tych psów i kotów miałoby inne życie, gdyby nie ciągły ból i stan zapalny w pysku.

Leczenie antybiotykowe przy użyciu często tych samych leków, nie prowadzi do skutecznej poprawy. W ropnych stanach okołozębowych, jedyna skuteczną metodą jest często ekstrakcja zęba pod odpowiednią osłoną lekami. Kamień nazębny, to nie tylko problem zapachu, ale stałego „podtruwanie” organizmu bytującymi bakteriami i wydzielanymi przez nie toksynami. Na nieszczęście gdla tych zwierząt, najczęściej trafiają do nas zbyt późno, by móc uratować wszystkie zęby. Sanacja (czyszczenie zębów z kamienia i usunięcie zębów nie rokujących wyleczenie) kończy się utrata pięciu, ośmiu, a nawet 13 zębów za pierwszym razem. Jest to metoda ostateczna, ale jakże często nikt nie myśli o podstawowych działaniach, jakimi jest czyszczenie zębów. Ktoś zaczyna się śmiać, "psu mam czyścić zęby”.

Tak- właśnie czyścić musimy my, zwierzę nie potrafi, a czyścić musimy dlatego, że sami podajemy pokarmy jakże często lepki , rozgotowane , kleiste do jedzenia. Przylegają do zębów tworząc płytkę nazębną (resztki pokarmu i bakterie), które są czynnikiem rozpoczynającym rozwój kamienia nazębnego. A od tego już nie daleko do utraty zębów. Czy nie warto zapytać lekarza prowadzącego waszego pupila o metodach pielęgnacji jamy ustnej u zwierząt?

 

 

 

Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
http://www.medwet.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie