pytanie:
Witam, Mam 4 miesięczną suczkę Yorka. Jest ona żywym zwierzakiem, ale ... Właśnie to al nie daje mi spokojnie spać.
Po pierwsze ma ona lekkie osłabienia w momencie euforii. Wygląda to tak jakby na chwilę zapominała o oddychaniu z tej radości i co skutkuje zachwianiem się jej. Prawie kładzie sie na bok, ale za sekundę znowu bryka. Byłam u weterynarza i stwierdził on że być może jest to szczenięca przypadłość, która powinna minąć. Niby jest to, że jedna z przystawek w serduszku nie do końca się zamyka i krew nie dopływa i w momencie jej euforii nie wie ono co ma robić. Poza tym to jest żywa i szybka i tylko jak się bardzo cieszy to jej się to zdarza. Chciałabym wiedzieć czy faktycznie jej to minie z wiekiem , czy można to jakoś leczyć jakby nie minęło. Sprawdziłam jej rodziców, babki, ciotki nikt z nich niemiał takiego czegoś.
Druga sprawa to jej sierść. Niema ona typowej sierści dla Yorków. Niby włoski na ciele mają 5 cm i widać że rosną, ale i tak są dużo krótsze niż inne pieski maja. Na główce ma króciutkie z 1 cm (może nawet nie). Nie stoją jej tylko tak leżą na główce. Jej rodzice maja piękną długą sierść i w jej wieku miały już sporej długości włoski. Jej brat z miotu ma długa sierść. Czym może być to spowodowane, że ona niema takich włosków. Czy może być to spowodowane tym chorym serduszkiem? Apetyt ma wilczy, jest wesoła dobrze się rozwija (oprócz włosków). Więc w czym tkwi problem. Proszę o pomoc, jakąś radę choć nawet słowa otuchy że będzie dobrze.
odpowiedź:
Zalecana jest konsultacja kardiologiczna dla rozwikłania przyczyny i postawienia rozpoznania, a co za tym idzie jeśli jest to konieczne rozpoczęcie leczenia. Omdlenia które opisujesz nie wróżą nic dobrego, dlatego informacja co jest przyczyną w młodym wieku pomoże ustalić dla psa tryb życia i ewentualne zagrożenia. Jeśli Twój lekarz weterynarii wykrył podczas osłuchiwania szmer związany z niedomykalnością którejś z zastawek, wada ta nie minie, ale może przycichnąć i wrócić z nasileniem.
Sierść być może poprawi się po wiosennym linieniu, ale może też być przyczyną drobnych niedoborów (cynk, biotyna, nienasycone kwasy tłuszczowe). Co prawda problem sercowy jest troszkę ważniejszy, więc zajmij się najpierw nim. Powodzenia.