rozmnażanie psa nierasowego

pytanie:
Dzień dobry. Jesteśmy właścicielami suczki, rasa brodacz monachijski "Olbrzym", ma 10,5 miesiąca, waży 29 kg, temperament bardzo ekspresyjny, bardzo lubi sie bawić. Żywimy ja sucha karma firmy: Royal, Max Junior. Ponadto otrzymuje gotowany ryż na kościach wolowych, czasami dodatek jest wieprzowych. Ma wykonane wszystkie obowiązkowe szczepienia.14 stycznia br. miała zabieg usunięcia przepukliny pępkowej, wszystko zagoiło sie bez problemów. Rozwija sie dobrze i nie ma z nią kłopotów, ale przyszedł czas cieczki i nie wiemy czy wszystko jest ok, otóż zauważyłam plamienie 26 lutego plamienie, wiec była to dla nas informacja, że to jest cieczka. Kolejne dni były plamienia takie nieduże, a ostatnie 2 dni minimalne, dziś nie widzę nic. Podmywam nasza suczkę codziennie ciepła woda z preparatem do higieny i w związku z tym pragnę zapytać czy okres cieczki juz sie skończył. Brodawki ma takie lekko nabrzmiałe, jest przymilna, przyjazna, łasi sie cały czas. Nie mamy żadnych doświadczeń w tym zakresie, wiec bardzo serdecznie prosimy o rade fachowców
Acha pragnę jeszcze zapytać, otóż chcemy aby nasza bella miała raz potomstwo, a następnie mamy zamiar poddać ja sterylizacji. Zapytuje czy nasze plany są ok.

Serdecznie pozdrawiamy wspólnie z mężem Ryszardem i oczekujemy na odpowiedz. Z poważaniem, Elzbieta


odpowiedź:
Sznaucer olbrzymi to moje marzenie, i żywię do nich straszny sentyment. Dla mnie to wspaniały pies dla ludzi wymagających i chcących popracować z psem, ale do rzeczy! Pierwsza cieczka trwa około 14-21-30 dni. Zależy to w dużej mierze od wielkości psa (duże krócej), cech osobniczych, ewentualnej obecności samca w okolicy. Zakończenie krwistego wypływu to koniec przygotowania macicy na zagnieżdżenie zarodka i dowód na kończące się dni płodne. Na podstawie objawów zewnętrznych nie można jednoznacznie określić momentu cyklu płciowego. Wymagane jest do tego badanie cytologiczne lub/i hormonalne przeprowadzone u lekarza weterynarii. Najprawdopodobniej cieczka się skończyła, ale przez kilka najbliższych dni proszę ją dalej pilnować przed kontaktami z psami. Co do pomysłu z jednym miotem jeśli jest to suka hodowlana to nawet nie jedno a klika, ale jeśli nie jest psem hodowlanym konieczność jednego miotu w życiu suki jest przestarzałym mitem. U większości psowatych w swoich społecznościach nie wszystkie suki dochowują się zawsze miotów. Rodzi najczęściej jedna suka przewodniczka (szefowa), a pozostałe suki dzięki urojonym ciążom, mogą odkarmić potomstwo suki przewodniczki. Obecnie uważa się, że więcej korzyści jest przy zabiegu przeprowadzonym po pierwszym lub przed pierwszą cieczką, niż po przebytej ciąży. Na szczeniaki trzeba znaleźć miejsce, dlatego trzeba by było się zastanowić co Państwo planują.

Ziemowid Kudła


ps.
Rozumiemy , że Państwa suka nie ma uprawnień hodowlanych - jesteśmy bardzo przeciwni takiemu rozmnażaniu psów. Są to psy rasopodobne, kundelki - którymi schroniska są przepełnione!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie