Rozedma płuc u starszego psa

pytanie:
mam 15 letniego psa ostatnio na rtg wyszły mu zmiany wskazujące na początkowe stadium rozedmy płuc czy u psa da się to leczyć czy ktoś już ma takie doswiadczenia? pies raczej nie ma problemu z oddychaniem ciężko dyszy jedynie w stanie silnego pobudzenia lub większego wysiłku


odpowiedź:
Rozedma płuc jest rzadko rozpoznawanym problemem płuc u psów. Dotyczy głównie starszych psów i związane jest z przewlekłymi stanami zapalnymi w oskrzelach i płucach (np. przewlekłe zapalenie oskrzeli). U starszych psów nie ma znaczenia klinicznego i nie wprowadza się leczenia innego poza leczeniem choroby podstawowej (przewlekłego zapalenia oskrzeli). Kaszel stanów zapalnych które można leczyć.

Dużo częściej u starszych psów można spotkać się z odczynami śródmiąższowymi itp. co związane jest z problemami sercowymi (kardiomiopatia rozstrzeniowa, endokardioza itd), co objawia się napadami kaszlu w trakcie ekscytacji czy wysiłku. Leczenie konieczne, ze względu na gromadzące się wysięki w świetle oskrzeli i pęcherzyków co znacznie zmniejsza wydolność oddechową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie