Psy i schorzenia układu pokarmowego. Najczęstsze przyczyny wizyt w lecznicach weterynaryjnych

Obok chorób skóry schorzenia układu pokarmowego są najczęstszymi przyczynami wizyt w lecznicach weterynaryjnych. Podstawowe objawy jakie towarzyszą tym schorzeniom to brak apetytu, wymioty, biegunka, zaparcie i ból brzucha. Brak apetytu jest wczesną oznaką większości chorób układu pokarmowego. Może też nie być z nim związany i występować z powodów psychogennych, np. gdy najbliższy opiekun psa lub kota jest nieobecny przez kilka dni. Niektóre psy dla odciążenia żołądka urządzają sobie od czasu do czasu głodówkę. Jeśli trwa ona jeden dzień i nie ma innych objawów, nie należy się przejmować.

Nieco inaczej ma się sprawa u kotów: nieprzyjmowanie pokarmu, jeśli trwa dużej niż trzy dni może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń przemiany materii i śmierci. Wymioty towarzyszą niestrawności i zapaleniu żołądka. Są objawem chorób zakaźnych szczeniąt i kociąt. Mogą występować przy zaparciach i zarobaczeniu. Są ponadto objawem wielu innych, często bardzo groźnych chorób, np. wątroby, nowotworów, ciał obcych w jelitach, chorób nerek. Szybko doprowadzają do odwodnienia organizmu. Ostra biegunka występuje przy zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych szczeniąt i kociąt, np. przy wirusowym zapaleniu jelit ( wtedy często z domieszką krwi i wymiotami ). Ostra biegunka połączona z wymiotami bardzo szybko doprowadza do silnego odwodnienia, który to stan zagraża życiu zwierzęcia.

Przewlekła biegunka trwająca czasem całymi tygodniami jest niezbyt duża, ale konsekwentnie wyniszcza organizm. Występuje przy chorobach trzustki, zaburzeniach w składzie mikroorganizmów bytujących w jelitach, przy lambliozie. Ta ostatnia jest chorobą odzwierzęcą. Czasem przewlekłe biegunki dość opornie poddają się leczeniu i potrzeba sporo czasu, aby zwierzę wyleczyć.

Zaparcie to objaw nieprawidłowego żywienia (kości, prawie wyłącznie sucha karma, brak ciągłego dostępu do wody) lub zarobaczenia. Niestety bywa też objawem poważnych chorób jelit, np. nowotworów, zatkania przez ciało obce czy kłęby glist. Może występować przy zapaleniu odbytu i zatok przyodbytowych - towarzyszy temu tzw. saneczkowanie. Dość charakterystyczną cechą zaparcia jest oprócz nieoddawania kału jednoczesne występowanie braku apetytu i wymiotów. Ból brzucha towarzyszy większości chorób przewodu pokarmowego.

Zauważalną dla opiekuna oznaką jest wciągnięty, twardy przy dotyku brzuch i wygięty do góry grzbiet zwierzęcia, czasem chore zwierzę popiskuje. Jeśli występuje któryś z opisanych stanów i objawów zwierzę powinno być jak najszybciej zbadane przez lekarza. Zaniedbanie tego może doprowadzić do poważnych następstw. Pamiętać też trzeba o naszej własnej ochronie przed chorobami odzwierzęcymi (lamblioza).

Lek. wet. Przemysław Rybiński
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista chorób psów i kotów
http://ortowetrybinski.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie