Przedłuż życie swojemu psu

Usunięcie macicy i jajników u samic i jąder u samców to jedyna metoda zalecana i promowana przez światowe organizacje związane z ochroną zwierząt. Poleca ją World Society of The Protection of Animals - Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt, które ma status ciała doradczego w ONZ i obserwatora w Radzie Europy.

PODSTAWOWY CEL
1. Zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się psów i kotów
2. Zmniejszenie zagęszczania w Schroniskach dla Zwierząt

Lekarze weterynarii biorący udział w rozpowszechnianiu sterylizacji uważają, że lepiej zapobiegać niż "mordować".

ZALETY:
1. Wygoda dla opiekunów
2. Ograniczenie agresywności zwierząt
3. Ograniczenie chęci do ucieczek
4. Koniec nieprzyjemnych zapachów (kocury)
5. Zwierzęta rzadziej lub wcale nie chorują na niektóre schorzenia (np. układu rozrodczego i przemiana materii), co wyklucza związane z tym wydatki.
6. Przedłużenie życia 4-ro łapnego członka rodziny.
7. Wykonanie zabiegu u zdrowego zwierzęcia związane jest z mniejszym ryzykiem, a powrót do zdrowia następuje dużo szybciej, niż u zwierząt chorych, u których zabieg przeprowadzono w celach leczniczych.

WADY:
1. Skłonność do tycia, jeżeli opiekunowie zwierząt nie zapewniają im niskokalorycznej diety przez pierwsze 6 miesięcy po zabiegu (koniec dokarmiania pod stołem).
2. U kocurów, skłonność do "syndromu urologicznego", który występuje również u niekastrowanych samców jeżeli nie stosuje się zalecanej przez lekarza weterynarii diety.

 

WĄTPLIWOŚCI:
Najczęściej zadawane lekarzom weterynarii pytania:

1. Czy to prawda, że suczki lub kotki muszą urodzić przynajmniej raz w życiu?
Nie istnieją medyczne dowody na poparcie tego rozpowszechnionego fałszywego mniemania. Chęć pozostawienia po sobie potomstwa to jeden z podstawowych instynktów u zwierząt w celu zachowania gatunku.

2. Czy to prawda, że sterylizacja zmieni osobowość naszego pupila na niekorzyść?
Jest dokładnie odwrotnie. Zwierzęta po zabiegu wręcz "młodnieją" jeżeli odpowiedzialny opiekun nie dopuści do nadmiernej tuszy. Nasi 4-ro łapni przyjaciele kierują całą swoją uwagę i miłość na opiekunów, dzięki temu stają się posłuszni, a kocury zaprzestają uciążliwego znaczenia terenu.

3. Sterylizacja chirurgiczna jest okaleczaniem?
Każdy zabieg chirurgiczny (jak obcinanie uszu czy ogonków) jest "kaleczeniem". Wybór mniejszego zła należy do opiekuna.

John Fisher w książce "Okiem psa" napisał:
"NIEUCZCIWYM WOBEC ZWIERZĄT JEST POZOSTAWIENIE IM PRAGNIENIA POSIADANIA POTOMSTWA, JEDNOCZEŚNIE NIGDY DO JEGO ZASPOKOJENIA NIE DOPUSZCZAJĄC"

Nie zapominajmy o tym co przeżywają nasi niesterylizowani przyjaciele. Natura każe im spełnić obowiązek prokreacji. Są nieszczęśliwe! To okaleczanie natury psychicznej trwające przez całe życie.

Artykuł opracowany i umieszczony za zgodą: Witold Pełka - Lekarz weterynarii Specjalista chorób psów i kotów. Adres umieszczenia oryginalnego materiału: www.lecznica.biz

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie