Problemami zdrowotnymi starszych psów i kotów zajmuje się geriatria. Właściciele często zastanawiają się - czy ich pies/kot jest już stary, czy nie? I gdzie jest ta granica, kiedy psa czy kota zaczyna się traktować jako seniora? Otóż uważa się, że zwierzę wkracza w wiek geriatryczny, gdy rozpoczyna się ostatni trymestr przewidywanej dla danej rasy długości życia.
Właściciele, którzy chcieliby jak najdłużej utrzymać swojego ulubieńca w dobrej formie fizycznej, powinni regularnie kontrolować jego zdrowie. Kontrole takie dają możliwość możliwie najwcześniejszego rozpoznania rozwijających się chorób i podejmowania prób leczenia na wczesnym etapie zaburzeń.
Program opieki nad starszym psem lub kotem składa się z dwóch ściśle ze sobą powiązanych części - pierwsza - lekarska, polega na kontrolnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym, w czasie których wykonywane są badania mające na celu monitoring aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia. Druga część programu - realizowana jest przez właściciela w miejscu bytowania zwierzęcia.
Wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym
W początkowym okresie "starości" naszego zwierzaka zupełnie wystarczą wizyty w odstępach 6-miesięcznych. Jeżeli pojawią się pierwsze objawy problemów zdrowotnych, należy te odstępy zmniejszyć (w zależności od rodzaju zaburzeń).
PLAN BADANIA SENIORA |
1. Rozmowa właściciela z lekarzem - przekazanie informacji odnośnie zachowania podopiecznego, jego żywienia, a także ewentualnych zauważonych zmian. 2. Badanie kliniczne - osłuchiwanie klatki piersiowej, omacywanie brzucha, w przypadku problemów motorycznych - palpacja kości i stawów, badanie oczu, badanie prostaty u samców i gruczołu sutkowego u samic. 3. Ważenie zwierzęcia (warto zapisywać kolejne wyniki) 4. Badanie krwi (morfologia i biochemia) i moczu - umożliwiają ocenę, jak funkcjonują najważniejsze narządy (nerki, wątroba, gruczoły dokrewne). 5. Rtg klatki piersiowej. |
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy wykonać badania dodatkowe, np. EKG, USG jamy brzusznej, czy rozszerzone badania krwi.
Program realizowany przez właściciela
Program ten ma na celu zapewnienie zwierzęciu na co dzień optymalnych warunków bytowania, z uwzględnieniem wieku, rasy, płci, aktywności i stanu fizjologicznego.
Więcej o zmianach zachodzących w organizmie starszych psów można poczytać w artykule p.t. "Żywienie starszych psów"
lek. wet. Maja Ingarden
http://therios.strefa.pl/