Problemy ze skórą u psów

Kiedy pod nogami szurają liście, a u naszego psa pojawiają się problemy z sierścią, pewne jest , że już nadchodzi jesień.
Nawet te psy, które bardzo rzadko chorują, właśnie pod koniec lata zaczynają mieć problemy ze skórą. Najczęściej spotykane, łagodne objawy to: wzmożone wypadanie włosów, łupież, czy nieprzyjemny zapach sierści. Niestety, czasami zdarzają się też poważne zapalenia skóry bezwzględnie wymagające lekarskiej interwencji.

Jeżeli zwierzę ogólnie czuje się dobrze, jego skóra jest czysta, ma prawidłowy kolor i temperaturę, a jedyną dolegliwością jest nadmierne gubienie włosa, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Jest to całkowicie prawidłowe i niezbędne przystosowanie zwierzęcia do nadchodzącej zimy. Sezonowa zmiana szaty jest powszechnym zjawiskiem w świecie zwierząt. Umożliwia ona bezpieczniejsze przetrwanie zimowych chłodów i występuje zarówno u psów mieszkających w domu jak i u tych, żyjących na wybiegach.

Zjawisko to jest bardziej nasilone u zwierząt trzymanych wyłącznie w mieszkaniach, gdyż w ich przypadku brak naturalnej stymulacji organizmu temperaturą powietrza na zewnątrz. Na gorszą jakość włosa i zdrowie skóry ?kanapowców, ma także wpływ przesuszone powietrze w naszych domach, szczególnie w okresie sezonu grzewczego.

Właśnie dla takich pacjentów przygotowano najnowszej generacji kosmetyki. Są wśród nich nawilżające szampony, balsamy utrzymujące stały poziom wilgoci w skórze , a także specjalne spraye do intensywnego nawilżania. Za pomocą tych preparatów, niekiedy wspomaganych przez wielowitaminowe odżywki można bardzo skutecznie wyleczyć zwierzę z większości powszechnie występujących dolegliwości skórnych.

Początek jesieni to także pora uaktywniania się chorób alergicznych skóry. W ich występowaniu obserwuje się bardzo charakterystyczną sezonowość, na co często zwracają uwagę właściciele zwierząt. Przebieg alergii jest najczęściej bardzo dokuczliwy dla zwierzęcia i zazwyczaj towarzyszą mu silnie wyrażone zmiany na skórze. Wśród jej objawów na pierwszy plan wysuwa się bardzo silny świąd, będący przyczyną intensywnego drapania, wylizywania i wygryzania. Skóra zwierzęcia chorego na alergię jest pokryta wypryskami, zaczerwieniona, często bezwłosa. W powikłanych, nie leczonych przypadkach mogą dołączyć się objawy zakażenia bakteryjnego.

Najtrudniejszym problemem w leczeniu alergii jest znalezienie czynnika odpowiedzialnego za jej występowanie. Najczęściej służy temu drobiazgowy wywiad zbierany przez lekarza weterynarii podczas wizyty. Jeżeli ustalenie rodzaju alergenu na tej podstawie jest trudne, pomocne mogą się okazać testy śródskórne, chociaż i ta metoda nie jest pozbawiona wad.

 

Artykuł- Dodatkowe informacje- opracowany i umieszczony za zgodą:
Lekarze weterynarii - Riwana Antczak, Arakdiusz Silny
Adres umieszczenia oryginalnego materiału: http://www.zako.wroclaw.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie