Poznaj objawy chronicznego stresu u psa

Uważasz się za człowieka zestresowanego? Twój pies też może mieć problemy z zachowaniem stoickiego spokoju! Na co dzień nie zwracamy uwagi na niepokojące zachowanie naszych pupilów, tymczasem niektóre sygnały są dostatecznie czytelne, by na ich podstawie przekonać się, że zwierzę jest silnie zestresowane. Najbardziej niebezpieczny jest chroniczny stres, który może przyczynić się do rozwoju groźnych chorób u pupila. Oto objawy takiej postaci stresu.

Ciągła aktywność

Jeśli Twój pies nie może usiedzieć w miejscu i nawet po wyczerpującym spacerze wciąż domaga się dalszej aktywności, może to świadczyć właśnie o chronicznym stresie. Po części wynika to z faktu, że podczas zabawy organizm psa wydziela hormony działające przeciwbólowo, dlatego zwierzęta nie odczuwają zmęczenia.

Domaganie się nieustannej uwagi

Wstajesz z fotela, a pies już jest przy Tobie. Idziesz do łazienki, a pupil z uporem maniaka czeka pod drzwiami. Chwytasz pilot do telewizora, a pies od razu sądzi, że pozwolisz mu go zaaportować. To klasyczne objawy chronicznego stresu. Źródłem problemu jest zbyt silna więź psa z właścicielem, która przybiera wręcz chorobliwą postać. Zwierzak żyje w ciągłym strachu o to, że go zostawisz i nie poświęcisz mu dostatecznej ilości czasu.

Krótki i płytki sen

Stabilny psychicznie pies potrafi przesypiać nawet pół dnia i całą noc, bo wiem, że w tym czasie i tak nie ma nic lepszego do roboty. Pies żyjący w chronicznym stresie nie pozwala sobie nawet na nieco dłuższą drzemkę. Śpi po kilkanaście minut, a w czasie snu jego ciało drży, pojawiają się tiki nerwowe, obudzenie się jest gwałtowne. Nie możesz mieć wówczas wątpliwości, że Twój przyjaciel cierpi z powodu silnego stresu.

Napięte ciało

Pies z objawami chronicznego stresu jest bez przerwy usztywniony, nie rozluźnia się nawet podczas snu czy przebywania w doskonale sobie znanym środowisku. Podczas głaskania wyczujesz jego napięte mięśnie, szczególnie szyi i zadu. To wyraźny znak świadczący o przeżywaniu silnego stresu przez czworonoga.

Nerwowy spacer

Zestresowany pies ciągnie smycz, choć wcześniej bardzo ładnie chodził przy nodze właściciela. Gdy tylko na moment przystaniesz, od razu pojawia się popiskiwanie, nerwowe kopanie dołków, wyrywanie się, dyszenie, niezwracanie uwagi na Twoje komendy.

Nawracające choroby

Silny stres paraliżuje pracę układu immunologicznego, dlatego pies często się przeziębia, łapie różne alergie, czasami traci sierść, miewa biegunki lub problemy z załatwianiem się.

Przyczyn, dla których pies cierpi na chroniczny stres, może być wiele. Na pewno nie wolno tego bagatelizować. Jeśli sytuacja nie poprawi się w ciągu kilku dni, udaj się ze zwierzakiem do weterynarza. Pomyśl też o konsultacji z psim behawiorystą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie