"Czy pies może płakać?"
Z takim pytaniem zwróciła się do mnie, podczas wizyty pewna właścicielka psa. "Co Pani przez to rozumie?" spytałem. "Panie doktorze! U mojego pieska oczy ciągle są wilgotne, zapłakane. Wydaje mi się, że jest smutny. Proszę go zbadać. Może go coś boli i dlatego płacze?"
Oczywiście, szczegółowo zbadałem pieska, a wynikiem było stwierdzenie, iż cierpi na tzw. grudkowe zapalenie trzeciej powieki.
W tym miejscu należy się Państwu garść wyjaśnień. Psy, w odróżnieniu od ludzi, w inny sposób manifestują swoje uczucia, a płacz i śmiech wydają się być cechami wyłącznie ludzkimi. Psy smutek sygnalizują np. opuszczeniem ogona, przyjęciem skulonej postawy ciała itd. Inna jest też, w pewnym stopniu, budowa oka psa. Zwierzęta te posiadają np. trzy powieki: górną, dolną i trzecią zwaną migotką. Częstym zjawiskiem, powodującym zwiększone wydzielanie łez i zaczerwienienie spojówek, a imitującym ludzki płacz, jest zapalenie spojówek. Często choroba ta występuje u psów ras krótkoczaszkowych, takich jak: rottweilery, buldogi, boksery, mopsy, ale spotykana jest też u dogów, bernardynów, nowofunlandów, dobermanów.
Innym zjawiskiem patologicznym jest wspomniane już grudkowe zapalenie trzeciej powieki, polegające na powstawaniu ropnych zmian w gruczołach po wewnętrznej stronie trzeciej powieki, a w wypadku przerostu tych gruczołów występowanie efeku „wiśniowego oka”. Przyczyną łzawienia oraz zaczerwienienia spojówek może też być entropia czyli wadliwe ustawienie powiek, które sprawia, że brzeg powieki z rzęsami drażni i rysuje” rogówkę oka, powodując stan zapalny, a nawet powstawanie wrzodu rogówki. Entropia najczęściej występuje u psów rasy shar pei, ale także u dogów, bokserów, rottweilerów i bernardynów.
Przyczyną łzawienia może też być rozwijająca się jaskra, czyli zaburzenie w krążeniu płynu wewnątrzgałkowego.
Podsumowując należy stwierdzić, iż przyczyny łzawienia mogą być różnorodne. Od banalnych, które można leczyć kropelkami i okładami z rumianku po bardzo poważne, jak entropia, leczona operacyjnie, czy też jaskra wymagająca długotrwałego leczenia farmakologicznego.
Zdecydowanie zalecam Państwu, by w każdym przypadku pojawienia się u Waszego pupila objawów wycieku z oczu i zaczerwienienia udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Pamiętajcie Państwo! Wcześnie zdiagnozowane choroby oczu i powiek dają dużą gwarancję wyleczenia i uchronienia Państwa pieska przed utratą wzroku.
autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/