Ostatnio analizując dane komputerowe za rok 2002 i porównując je z latami ubiegłymi tj. 1999, 2000 i 2001 rokiem, zrobiłem wydruk z najczęściej stwierdzanymi chorobami u psów odwiedzających moją lecznicę. Na pierwszym miejscu plasują się choroby skóry, następnie schorzenia żołądka i jelit, ale w ścisłej czołówce pozostają nadal patologie narządu rodnego u suk, a konkretnie ropomacicze.
Warto się więc chwilę nad tym zastanowić. Co to za dziwna nazwa i tajemnicza choroba?
Zacznę więc od pewnego opisu. Działo się to w 2000 roku. Wróciłem właśnie z Puław "lubuszaninem" ok. godziny 22.00. W drzwiach przywitała mnie zatroskana żona. Na pytanie "Co się stało?" odpowiedziała że "Saga już drugi dzień nie je i przestała też oddawać mocz". Muszę nadmienić, że Saga to nasza dwunastoletnia suka, rasy owczarek niemiecki. Mimo późnej pory zacząłem ją badać. Była bardzo wzdęta, brzuch miała napięty i wyraźnie cierpiała. Nie było na co czekać. Wykonałem zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej i moim oczom ukazał się wręcz niesamowity obraz. Cały brzuch wypełniały: ogromna , powiększona macica oraz przepełniony pęcherz moczowy. Natychmiast wykonałem operację, podczas której z brzucha suki o wadze ok. 30 kg usunąłem macicę ważącą ponad 3 kg, czyli stanowiącą ok. 10 % masy ciała. Oczywiście, w całej sprawie nie było by nic dziwnego, gdyby nie to, że jestem lekarzem weterynarii, leczącym małe zwierzęta. Czyli zgodnie z przysłowiem "szewc w dziurawych butach chodzi". Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że Saga na co dzień przebywa w kojcu na podwórzu, a nasz kontakt sprowadza się do karmienia i spacerów. Dodam też, że choroba ta przebiega podstępnie i rozwija się często przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, nie dając wyraźnych objawów.
Pamiętajcie Państwo! Często pierwszym i początkowo jedynym objawem rozwijającego się ropomacicza jest wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Czasami chora suka traci apetyt oraz staje się osowiała, ale objawy te pojawiają się późno, wtedy gdy zmiany chorobowe w narządzie rodnym są już bardzo zaawansowane.
Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest operacyjne usunięcie macicy i jajników. Zabieg należy wykonać możliwie jak najszybciej, aby zapobiec uszkodzeniu wątroby i nerek przez toksyny wchłaniające się z chorej macicy.
Pragnę Państwa uczulić. Nie zwlekajcie z wizytą u lekarza weterynarii, szczególnie w przypadkach gdy zaobserwujecie u swojej suki objawy wzmożonego pragnienia i częstego oddawania moczu. Szczególnie pragnę uczulić tych właścicieli czworonogów, którzy mają starsze suki, leczone w przeszłości hormonalnymi lekami antykoncepcyjnymi. Pamiętajcie! To może być ropomacicze!!!