Pies z kulawą nogą

Problem kulawizny u psów jest częstą przyczyną wizyt u lekarza weterynarii. Z mojej dwudziestoletniej praktyki wynika, iż problemy z poruszaniem się u psów można podzielić na trzy zasadnicze grupy. Pierwszą grupę stanowią kulawizny występujące u psów młodych, drugą kulawizny psów starych, do trzeciej zaś zaliczam kulawizny pourazowe.

Najbardziej oczywistą i najłatwiej „wytłumaczalną” dla właściciela jest kulawizna pourazowa. Złamania, pęknięcia, stłuczenia są w obecnej dobie nasilonej motoryzacji, coraz częstszym zjawiskiem, ale nie na nich chciałem się tym razem skupić. Pragnę zwrócić Państwa uwagę na problemy mniej oczywiste, często bagatelizowane, a mogące mieć dla zdrowia Waszych podopiecznych równie groźne konsekwencje co np. wypadki komunikacyjne.

„Panie doktorze! Mój piesek, który do tej pory pięknie rósł i rozwijał się, od kilku dni silnie kuleje. Prawie przestał się ruszać i ma obolałe stawy, a przecież dostawał bardzo dobre jedzenie i dodatkowo podawałem mu witaminę D 3 w kropelkach, gdyż znajomi doradzili mi to celem zapobiegnięcia krzywicy”.

Z tym i podobnymi problemami zgłaszają się często do mojej przychodni właściciele młodych psów, głównie ras dużych np. rottweilerów, dogów niemieckich, buldogów, bokserów, bernardynów, dobermanów itd.

Często też, wśród właścicieli psów pokutuje przesąd o konieczności intensywnego dodawania do pożywienia swoich piesków dużych dawek witaminy D3. Zdarza się też, że owe nieszczęsne szczeniaki są, w najlepszej wierze, „dobrze” karmione przez swoich właścicieli, czyli dostają duże ilości świeżego mięsa wołowego, podrobów w połączeniu z makaronem, gotowanym ryżem lub kaszą. Ten swoisty „koktajl żywieniowy” nakłada się na częste u psów ras dużych predyspozycje genetyczne do zaburzeń w rozwoju chrząstek i kości, dając w efekcie zjawisko silnej kulawizny młodzieńczej.

Pamiętajcie Państwo! Tylko właściwe żywienie, tj. zbilansowane tak pod względem ilości białka i energii, jak i z właściwą proporcją wapnia i fosforu zapewnić może odpowiedni wzrost i rozwój Waszym pupilom, i uchronić je przed często nieodwracalnymi zmianami w stawach i kościach. Oczywiście może się też zdarzyć tak, że piesek żywiony dobrą karmą , czyli pokarmem dla młodych psów ras dużych będzie wykazywał objawy kulawizny . W takim przypadku należy niezwłocznie poddać psa specjalistycznym badaniom RTG, głównie celem wykluczenia dysplazji biodrowej i łokciowej.

Odrębnym problemem sygnalizowanym już powyżej są kulawizny i zaburzenia ruchu pojawiające się u psów starych. Pod pojęciem psów starych, szczególnie w wypadku psów ras dużych, należy rozumieć zwierzęta powyżej ósmego roku życia.

„Panie doktorze, pyta właścicielka, mój dziesięcioletni pies ostatnio stracił chęć do zabawy. Jest smutny, nie ma apetytu i ma duże trudności w chodzeniu, szczególnie rano. Co mu dolega i jak można mu pomóc?”

W odpowiedzi muszę wyjaśnić, że z wiekiem dochodzi często u psów do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie kończyn, głównie w stawach biodrowych, ramieniowych i łokciowych. Powstają silne odczyny zapalne oraz tzw. osteofity czyli narośla kostne, dające w efekcie silne objawy bólowe. Zmiany zwyrodnieniowe i zapalne mogą dotyczyć też kręgosłupa oraz dysków międzykręgowych, w efekcie czego może dochodzić nawet do niedowładów i porażeń. Zaradzić, a na pewno opóźnić wystąpienie pierwszych objawów, można stosując odpowiednie żywienie - karmą zawierającą składniki działające ochronnie na stawy. W przypadku nawracających napadów bólowych oraz kulawizn, wskazane jest, każdorazowo po konsultacji z lekarzem weterynarii, długotrwałe podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Ostatnio bardzo dobre wyniki uzyskuję na tym polu stosując preparaty ziołowe i homeopatyczne, odznaczające się brakiem działań ubocznych.

Pamiętajcie Państwo! Właściwe żywienie psów często wystarcza do uniknięcia kłopotów „stawowych” zarówno w wieku młodzieńczym jak i na starość.

 

autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie