Pies-palacz? Złe połączenie! Sprawdź, jak dym papierosowy wpływa na Twojego psa

Choć palenie już dawno stało się niemodne i powszechnie wiadomo, że jest szkodliwe, to nadal ponad 10 milionów Polaków regularnie pali papierosy. W ten sposób wyrządzają krzywdę nie tylko sobie, ale też swoim psom. Naukowcy dowiedli, że dym papierosowy bardzo szkodzi zwierzętom, szczególnie psom i kotom.

Papierosy – zagrożenie dla psów

Żaden właściciel oczywiście świadomie nie poda swojemu psu zapalonego papierosa, ale warto zdać sobie sprawę, że dla zwierzaków szkodliwe jest także bierne palenie. Lekarze twierdzą, że może być ono nawet bardziej zabójcze, z uwagi na fakt, że palacz „wzbogaca” wypuszczany z płuc dym dwutlenkiem węgla.

Znane są przypadki psów palaczy, które zachorowały na nowotwory płuc. To jednak niejedyne zagrożenie. Psy narażone na wdychanie dymu papierosowego mogą także zapaść na astmę lub zapalenie oskrzeli. Obie choroby są trudne w leczeniu i często kończą się śmiercią zwierzęcia.

Warto wiedzieć

Jest także potwierdzony przypadek kota, który mieszkając z palaczem zachorował na raka tchawicy – nowotwór normalnie niespotykany u tych zwierząt.

Dla psów groźny jest nie tylko dym papierosowy, ale także popiół, który zlizują z podłogi. Zdarzają się przypadki zjedzenia niedopałków papierosów. Zawsze kończy się to biegunką, niestrawnością, a czasami także silnym zatruciem.

Pamiętaj

W niedopałku znajduje się najwyższe stężenie nikotyny, która w dużej dawce jest dla psa śmiertelna.

Jak chronić psa przed niebezpieczeństwem?

Najlepiej oczywiście rzucić palenie. Jeśli jednak właściciel nie chce tego zrobić, powinien zwracać baczną uwagę na bezpieczeństwo swojego pupila. Przede wszystkim – nie palić w pomieszczeniu, w którym przebywa pies.

Ważne jest pilnowanie, aby pies nie miał dostępu do popielniczki i nie zlizywał z podłogi popiołu (ten niektórym psom bardzo smakuje). Przed pogłaskaniem pupila dobrze jest dokładnie umyć ręce. To podstawowe zasady.

W przypadku, gdy zauważymy pogorszenie kondycji psa i podejrzewamy, że może to być spowodowane biernym paleniem, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie