Pectinectomia - zabieg u psa

pytanie:
Witam, co sądzą Państwo na temat zabiegu pectinectomii? Czy warto wykonać taki zabieg u 14 miesięcznej suki z lekką dysplazją (lewy staw - C, prawy -B) stawów biodrowych? Pies nie ma na co dzień objawów klinicznych, nie kuleje - po dłuższym i forsownym bieganiu objawy jednakże są widoczne - częste siadanie, odpoczywanie, czasem kicnięcie w trakcie biegu - objawy ustępują kiedy pies trochę odpocznie.
Czy jest sens wykonywania tego zabiegu w tym momencie? Czy daje on jakąś szansę na poprawę stanu stawów biodrowych, czy tylko doraźnie usunie objawy choroby? Pozdrawiam serdecznie :o)


odpowiedź:
Witam. Jestem zwolennikiem i wykonujemy w naszym gabinecie pectinectomie. Ale sądząc po tym co piszesz przy dysplazji najczęściej się nie wykonuje. Związane jest to z określeniami dotyczącymi dysplazji typu C, podejrzewam że nie możesz podesłać mi zdjęcia droga internetową. Decyzja czy wykonywać obustronnie czy nie wykonywać określa się po zdjęciach. Wiek jest troszkę późny, ale zależy to również od rasy psa. Szanse daje, jak najbardziej. Droga internetowa bez zdjęcia nikt dokładnie Ci nie poradzi. Powodzenia

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie