Parainfluenza (CPV) - kaszel u psa

Wirus parainfluezny jest jednym z czynników wywołujących zespół kaszlu kennelowego. Szczególnie szybko szerzy się w dużych hodowlach, giełdach, sklepach zoologicznych gdzie sprzedaje się szczenięta. Bardzo ważna jest kwarantanna i odizolowanie chorego zwierzęcia. Zakażenie następuje drogą kropelkową - zakaźna jest wydzielina z nosa, zarazki rozsiewane są przy kasłaniu. Wirusy atakujące psy są jednak inne niż ich ludzkie odpowiedniki (u ludzi zwykle wirusy parainfluenzy wywołują grypę) - od zwierząt nie można się zarazić i zachorować.

Objawy: długi, suchy kaszel, wysoka gorączka, zapalenie spojówek, niekiedy nieżyt oskrzeli.

Kaszel kennelowy
Wywoływany przez adenowirusy typu 2, wirusy parainfluenzy, bakterie krztuśca (Bordetella). Właściwie tą nazwą określa się zespół schorzeń układu oddechowego, jakie mogą wystąpić jednocześnie (kiedy wirus toruję drogę bakteriom) lub oddzielnie (wtedy najczęściej choroba ustępuje samoistnie). Do zakażeń dochodzi głównie w dużych skupiskach zwierząt - hodowle, schroniska, wystawy, giełdy. Choroba ustępuje po 7-14 dniach, jeśli nie dojdzie do powikłań - przewlekłego zapalenia oskrzeli (długotrwały kaszel) - chronicznej i nieodwracalnej niewydolności układu oddechowego. Napady kaszlu mogą pojawiać się przy zmianach temperatury lub po wysiłku. Zdarzają się również przypadki przechorowania bezobjawowego - wg niektórych źródeł u 17% psów żyjących w pojedynkę wykryto specyficzne przeciwciała - jako dowód zetknięcia się z wirusem. W schroniskach wskaźnik ten sięga 100%.

Objawy: gorączka, apatia, nieżyt gardła (suchy, spazmatyczny kaszel), oskrzeli, stan zapalny migdałków, zapalenie płuc. Możliwy katar (wydzielina wodnista lub ropna)

Leczenie: Zależnie od przebiegu choroby, w formie ostrej konieczne stają się płyny nawadniające podawane dożylnie lub podskórnie, karmienie na siłę. W skrajnych przypadkach choroba kończy się śmiercią. Podawane antybiotyki działają jedynie na bakterie - zmniejszają nasilenie choroby, możliwość powikłań. Często sugeruje się leki podnoszące odporność organizmu (immunostymulatory). Środki przeciwkaszlowe podawane są gdy psy (lub ich właściciele) zmęczeni są notorycznym kaszlem.

Jeśli chcemy by w przyszłości nasz pies podróżował lub był pokazywany na wystawach warto szczepić go przeciwko zarazkom kaszlu kennelowego - choroby może nie bardzo groźnej, ale niewątpliwie przykrej i męczącej.

 

Mirka Rzepkowska
http://www.siberianhusky.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie