Otyłość – problem wielu psów. Jak jej przeciwdziałać?

Otyłość to nie tylko problem ludzi, ale coraz częściej także zwierząt. Można wręcz stwierdzić, że przechodzi ona z właściciela na pupila. Przekarmione psy nie dość, że prezentują się mało efektownie, to jeszcze cierpią na wiele poważnych schorzeń, na czele z tymi dotykającymi układu kostno-stawowego i krążeniowego. Jak przeciwdziałać otyłości u psa? Podpowiadamy.

Kiedy mówimy o psiej otyłości?

Obowiązują różne metody oceny prawidłowości masy ciała psa – wiele zależy od wyniku badania tkanki tłuszczowej. Właściciel może jednak samodzielnie sprawdzić, czy jego pupil nie ma problemu z nadwagą. Kryteria są dość proste:

  • Jeśli masa psa jest o 15% wyższa od nominalnej (książkowej) – pies ma nadwagę
  • Jeśli masa psa jest o 30% wyższa – pies jest otyły

Poza tym warto obserwować zachowanie psa, które może zdradzać pierwsze objawy otyłości. Zwierzę ma wówczas awersję do aktywności fizycznej, źle znosi wysokie temperatury, ma wyraźne problemy z chodzeniem i bieganiem, a jego największą pasją jest leżenie na kanapie i pochłanianie przysmaków.

W takiej sytuacji warto skonsultować się z weterynarzem, który może zdiagnozować otyłość u psa.

Co sprzyja otyłości?

W większości przypadków wina leży po stronie właściciela. Najczęstsze przyczyny otyłości u psów to:

  • Przekarmianie
  • Niestałe pory karmienia
  • Źle dobrana karma (dla psów aktywnych podawana psom kanapowym)
  • Brak ruchu/zbyt krótkie spacery
  • Sterylizacja
  • Karmienie starego psa karmą dla młodych zwierząt
  • Podawanie psu słodyczy i ludzkiego jedzenia

Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo groźne. Otyłe psy mają poważne problemy ze stawami, co może prowadzić do dysplazji i kalectwa. Do tego dochodzą schorzenia układu sercowo-naczyniowego, problemy gastryczne, drastycznie wzrasta również zagrożenie nowotworami.

Leczenie psiej otyłości

Najważniejsze jest przejście zwierzęcia na dietę. Zwykle stosuje się do tego suchą karmę o obniżonej zawartości węglowodanów – takie serie mają w swojej ofercie wszyscy czołowi producenci karm.

W bardzo zaawansowanych przypadkach otyłości konieczne może okazać się leczenie operacyjne, podczas którego chirurg zmniejszy psi żołądek. Coraz większą popularnością cieszą się również terapie behawioralne.

Właściciel musi też koniecznie pamiętać o zapewnieniu psu porządnej dawki ruchu na świeżym powietrzu, co pomoże nie tylko zwierzęciu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.