Otyłość to nie tylko problem ludzi, ale coraz częściej także zwierząt. Można wręcz stwierdzić, że przechodzi ona z właściciela na pupila. Przekarmione psy nie dość, że prezentują się mało efektownie, to jeszcze cierpią na wiele poważnych schorzeń, na czele z tymi dotykającymi układu kostno-stawowego i krążeniowego. Jak przeciwdziałać otyłości u psa? Podpowiadamy.
Obowiązują różne metody oceny prawidłowości masy ciała psa – wiele zależy od wyniku badania tkanki tłuszczowej. Właściciel może jednak samodzielnie sprawdzić, czy jego pupil nie ma problemu z nadwagą. Kryteria są dość proste:
Poza tym warto obserwować zachowanie psa, które może zdradzać pierwsze objawy otyłości. Zwierzę ma wówczas awersję do aktywności fizycznej, źle znosi wysokie temperatury, ma wyraźne problemy z chodzeniem i bieganiem, a jego największą pasją jest leżenie na kanapie i pochłanianie przysmaków.
W takiej sytuacji warto skonsultować się z weterynarzem, który może zdiagnozować otyłość u psa.
W większości przypadków wina leży po stronie właściciela. Najczęstsze przyczyny otyłości u psów to:
Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo groźne. Otyłe psy mają poważne problemy ze stawami, co może prowadzić do dysplazji i kalectwa. Do tego dochodzą schorzenia układu sercowo-naczyniowego, problemy gastryczne, drastycznie wzrasta również zagrożenie nowotworami.
Najważniejsze jest przejście zwierzęcia na dietę. Zwykle stosuje się do tego suchą karmę o obniżonej zawartości węglowodanów – takie serie mają w swojej ofercie wszyscy czołowi producenci karm.
W bardzo zaawansowanych przypadkach otyłości konieczne może okazać się leczenie operacyjne, podczas którego chirurg zmniejszy psi żołądek. Coraz większą popularnością cieszą się również terapie behawioralne.
Właściciel musi też koniecznie pamiętać o zapewnieniu psu porządnej dawki ruchu na świeżym powietrzu, co pomoże nie tylko zwierzęciu.