Odrobaczenie: nicienie, tasiemce u psów

U psów mogą występować nicienie, tasiemce, tęgoryjce, włosogłówki, lamblie. Prawie każdy szczeniak jest zarobaczony. Mógł zarazić się w łonie matki bądź poprzez mleko matki w pierwszych tygodniach życia. Typowym objawem zarobaczenia jest gruszkowaty brzuszek, szczenię ogólnie źle wygląda ma matową sierść, skóra jest mało elastyczna, wymiotuje, występują biegunki.

Po raz pierwszy malucha można odrobaczyć w wieku trzech tygodni, po około 2 tygodniach odrobaczenie należałoby powtórzyć, gdyż mogły ulec zniszczeniu tylko osobniki dorosłe zaś jaja i larwy pozostały przy życiu. Odrobaczenie należy przeprowadzić naczczo, rano i przez co najmniej 3 godziny nie podawać szczenięciu pożywienia, wówczas robaki nie będą mogły schować się w treść pokarmową. Odrobaczanie najedzonego szczeniaka, u weterynarza, daje często mizerny skutek.

Częstym objawem zarobaczenia są czkawki. Nicienie podchodzą do góry przewodu pokarmowego, a następnie próbują wydostać się , u psa obserwujemy wówczas odruchy wykrztuśne, czkawkę. To częsty sygnał, że trzeba powtórzyć odrobaczanie. Objawem zarobaczenia jest też tzw. saneczkowanie spowodowane swędzeniem odbytu co ma związek z wychodzącymi robakami. Niektórzy hodowcy odrobaczają szczenięta pyrantelum. W przypadku zawiesiny (należy wstrząsnąć) ważne jest ażeby nie przedawkować. Właściwa dawka to 0,2mml/1 kg wagi szczenięcia (1 cm/ 5 kg). W przypadku silnego zarobaczenia wskazane jest odrobaczane przez trzy kolejne dni.

Jednakże szczeniaka należy odrobaczać bardzo rozważnie, gdyż nie wydalone obumarłe robaki mogą zostać nie wydalone i wówczas rozkładając się wytwarzają bardzo szkodliwe dla szczenięcia toksyny, które powodują zaburzenia nerwowe a nawet śmierć zwierzęcia. Normalnie pies powinien być odrobaczany dwa razy w roku. Na rynku farmaceutycznym jest bardzo dużo środków odrobaczający od tabletek poprzez pasty do zakraplaczy.

Nie zapominajmy jednak iż istnieją też metody naturalne. Czy są one równie skuteczne?? Najważniejsze jest zapobieganie — na wiosnę i jesienią należy psa obowiązkowo odrobaczać. Dla szczenięcia najzdrowiej będzie jeżeli zostanie odrobaczony naturalnymi środkami: sokiem z czosnku i mleka. 20g czosnku na 200g ciepłego mleka pozostawiamy na 10-12 godzin, a następnie wlewamy szczenięciu do pyszczka 3—4 łyżeczki. Po upływie 12 godzin zabieg powtarzamy. W przypadku nicieni skuteczne są lewatywy z wywaru stosowanego do odrobaczania szczeniąt. Lewatywy robimy 2 razy dziennie przez 4—5 dni. Psom dorosłym należy podawać środki mocniej działające, farmakologiczne bądź dla najbardziej cierpliwych i wytrwałych naturalne. Na tasiemca medycyna naturalna podaję: pastę z pestek dyni muszą być świeże nie suszone: 6 g obranych pestek ucieramy z cukrem na gęstą masę i podajemy psu. Po upływie 2 godzin podajemy psu 1 łyżeczkę oleju rycynowego, a tasiemiec wyjdzie razem z kałem.

 

Źródło: Andrzej Szymański, Lekarz domowy naturalny dla naszych braci mniejszych, OFFICYNA, Warszawa 1991, s. 17-25

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie