Oboczne wrotne krążenie wątroby u psów

Jest to dziedziczne schorzenie naczyń wątroby pojawiające się po urodzeniu szczeniąt najczęściej do wieku 1 roku, ale może pojawiać się i później, jeżeli tylko część krwi przepływa "bokiem" wątroby.

Wyróżnia się dwie postacie tej choroby. Pierwszą częściej występującą u ras małych gdzie połączenie pomiędzy krążeniem wrotnym, a żyłą próżną występuje wewnątrz wątrobowo. Oraz drugą postać częściej spotykaną u ras dużych - zewnątrzwątrobową gdzie żyła łącząca żyłę wrotną i próżną występuje poza wątrobą. W obu przypadkach produkty odżywcze, ale też i różne leki i toksyny, trafiają bezpośrednio do dużego krwioobiegu i nie są wcześniej przerabiane przez hepatocyty wątrobowe. To powoduje powolną śmierć szczenięcia.

Podłoże tej choroby jest genetyczne, jednak nadal nie udało się wyprodukować tzw. markera genetycznego, który uprościłby poszukiwanie nosicieli genu lub genów odpowiedzialnych za powstawanie choroby. W zależności od autorów podaje się, że jest to schorzenie jednogenowe recesywne lub wielogenowe, mogą też być różnice pomiędzy rasami i oboma typami tej nieprawidłowości. Jednakże panuje duża zgodność wśród naukowców zajmujących się rozpoznawaniem i poszukiwaniem przyczyn występowanie liver shuntu - nie wolno używać do hodowli rodziców szczeniąt u których wystąpiło schorzenie, jak również rodzeństwa tych szczeniąt i rodzeństwa rodziców.

Cały czas również rozwija się chirurgia weterynaryjna, która niesie pomoc dotkniętym schorzeniem psom.

 

tekst: Radosław Suchner
http://klub.hovawart.pl/

Na podstawie: dr. Karen Tobias "Liver shunts" i "Portosystemic Shunts"; dr Jay Bianco "Liver Shunts Frequently Asked Questions"; Dr. C. Gregory i U.C. Davis; Susan E. Johnson "CHRONIC HEPATIC DISORDERS"; Kerr, M.G. and van Doorn "Mass screening of Irish wolfhound puppies for portosystemic shunts by the dynamic bile acid test. Veterinary Record 144" i inni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.