Objawy ciąży urojonej u suki

Ciąża urojona to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk fizjologicznych, jakie obserwujemy u suk. Nie ma tutaj żadnej reguły: problem może się pojawić u przedstawicielek dowolnej rasy, w praktycznie każdym wieku. Ciąża urojona sama w sobie nie jest szczególnie groźna dla suczki, ale nie należy jej bagatelizować, bo ma zły wpływ na psychikę psa. Jak rozpoznać jej objawy? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Objawy fizyczne

Najbardziej znamiennym symptomem ciąży urojonej jest powiększenie sutków, z których stopniowo zaczyna wyciekać mleko. Jeśli suczka nie była dopuszczona do psa, to zwiastuje to właśnie na rojenie. Warto jednak upewnić się, że nie doszło do zapłodnienia. Czasami właściciele są zszokowani słysząc, że ich pupilka jest w prawdziwej ciąży, bo nie zauważyli pokrycia np. podczas spaceru.

Zmiana zachowania

Suczka przeżywająca ciążę urojoną zaczyna się dziwnie zachowywać. Częstym przypadkiem jest „zaadoptowanie” zabawki lub innego przedmiotu. Suczka zaczyna ją wszędzie ze sobą nosić, otacza opieką, próbuje przystawiać do sutków, nie pozwala nikomu jej dotknąć. W skrajnym przypadku może dojść nawet do zachowań agresywnych, jeśli właściciel lub inny domownik spróbuje dotknąć „szczenięcia”.

Apatia po cieczce

Niepokojące objawy mogą nasilić się szczególnie w pierwszych tygodniach po zakończeniu cieczki. Suczka jest wówczas bardzo apatyczna, nie ma ochoty na zabawę, unika kontaktu z domownikami, czasami nawet nie pozwala się dotykać. Potrafi całymi dniami leżeć w jednym miejscu, a na wszelkie próby ingerowania w jej terytorium reaguje agresją.

W takiej sytuacji trzeba szczególnie uważać na dzieci, które nieświadomie mogą wywołać u psa niepożądane zachowanie. Wystarczy, że zaczną się bawić w pobliżu legowiska, aby suczka warczała, kłapała, a nawet próbowała kąsać.

Suczki w ciąży urojonej bardzo źle reagują na wszelkie próby pielęgnacji. Nie akceptują kąpania, przycinania pazurków, czyszczenia uszu. Wówczas lepiej jest zrezygnować z umówionej wizyty w zakładzie groomerskim, aby dodatkowo nie potęgować rozdrażnienia pupilki.

Co robić?

Jedyną w 100% pewną metodą wyeliminowania ciąży urojonej (która ma tendencję do nawracania) jest sterylizacja. Zaleca się ją szczególnie w przypadku suk, które nie mają mieć potomstwa – w ich przypadku chodzi nie tylko o poradzenie sobie z ciążą urojoną, ale także o zlikwidowanie ryzyka wystąpienia nowotworów i stanów zapalnych gruczołów mlecznych

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie