Nie tylko nosówka. Zimowe zagrożenia czyhające na Twojego psa

Najgroźniejsza zimowa choroba psów? Oczywiście nosówka! Tak odpowie większość zorientowanych właścicieli, zapominając jednak, że w naszym kraju obowiązuje program szczepienia psów przeciwko nosówce. Jeśli Twój pupil jest zaszczepiony, teoretycznie możesz spać spokojnie. W praktyce na psa czyhają także inne choroby i nieprzyjemne, typowo zimowe przypadłości. Oto one.

Grzybica

To właśnie zimą lub późną jesienią psy są najbardziej narażone na grzybicę. Pasożyty doskonale czują się w warunkach wysokiej wilgotności. Wystarczy, że pies solidnie zmoknie podczas spaceru i nie zostanie wysuszony po powrocie do domu, aby na jego ciele pojawiły się niepokojące zmiany. Grzybica szczególnie często atakuje łapy, bo w przestrzeniach między palcami zbiera się sporo wilgoci.

Jak rozpoznać grzybicę? Jej typowym objawem są zaczerwienione, czasami ropiejące obszary na skórze zwierzaka. W tych miejscach mogą też wystąpić ubytki sierści. Śladów grzybicy szukaj na łapach, w uszach i na dziąsłach.

Choroba jest bardzo nieprzyjemna, pies bez przerwy się drapie, a nawet gryzie. Skuteczną formę leczenia zaproponuje weterynarz, do którego trzeba się udać natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów grzybicy.

Przeziębienie

Psy także mogą się przeziębiać, o co zimą jest wyjątkowo łatwo. Gwałtowne zmiany temperatur (powrót z mrozu do ciepłego mieszkania), wysoka wilgotność powietrza, osłabiona odporność (szczególnie wtedy, gdy akurat wypadło szczepienie) – to wszystko powoduje, że psy łapią różne infekcje.

Przeziębienie samo w sobie nie jest groźne i mija po kilku dniach. Zwykle nie ma potrzeby podawania psu żadnych leków. Bardzo ważne jest natomiast, aby zapewnić pupilowi stały dostęp do wody i pilnować, by zjadał posiłki. Pies musi mieć ciepły kąt w domu, nie może być narażony na przeciągi.

Pchły

Zimą także mogą być niebezpieczne! Oczywiście, jest ich znacznie mniej niż latem, ale to wciąż realny problem naszych czworonogów. Zimą pchły czają się w różnych opuszczonych budynkach, w piwnicach, są też przenoszone przez bezpańskie czworonogi.

Dlatego po każdym spacerze przejrzyj sierść pupila i uważnie go obserwuj. Jeśli pies zacznie się drapać, straci apetyt, będzie osowiały, przyczyną mogą być właśnie pchły. Zimą nie rezygnuj więc ze stosowania preparatów przeciwpchelnych!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie