Choroby neurologiczne u psów są bardzo zróżnicowane. Składa się na nie szereg urazów i uszkodzenie nerwów obwodowych, chorób centralnego układu nerwowego (mózg) i układu autonomicznego (rdzenia kręgowego). Zdarza się, że symptomy neurologiczne mogą powodować zaburzenia endokrynologiczne, a także prowadzić do niebezpiecznego uszkodzenie wątroby, nerek i innych narządów.
Choroby neurologiczne u psów objawiają się wyraźnymi symptomami, takimi jak:
Bez wątpienia takie objawy powodują u właścicieli psów niepokój, a czasem panikę. Trzeba mieć świadomość, że choroba układu nerwowego jest stanem zagrażającym życiu i szybka konsultacja z weterynarzem odgrywa ważną rolę w ratowaniu psa.
Bardzo często na choroby neurologiczne zapadają bezdomne psy, pozostawione bez opieki i przeżywające traumę. Jednak niejednokrotnie powodem uszkodzenia układu nerwowego są stany zapalne, tak zakaźne, jak i autoimmunologiczne. Bardzo niebezpieczne i zagrażające życiu psów są infekcje bakteryjne i wirusowe, do których zaliczają się: wścieklizna, listerioza, nosówka i skomplikowane zapalenie płuc. Schorzenia neurologiczne występują również, gdy nieprawidłowo funkcjonuje układ hormonalny i psychiczny.
Jeśli właściciel zauważy niepokojące objawy u swojego psa powinien natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Podstawową trudnością w leczeniu chorób neurologicznych jest dość złożona diagnostyka tych zaburzeń, ponieważ wymienione wyżej objawy są oznakami różnych chorób centralnego i obwodowego układu nerwowego.
Weterynarz podczas wizyty wykonuje badanie neurologiczne, za pomocą, którego możliwe jest zlokalizowanie obszaru uszkodzenia systemu nerwowego, i stwierdzenie, jak poważnie jest uszkodzony. Po tym badaniu staje się jasne, który obszar powinien zostać zbadany za pomocą rezonansu magnetycznego.
Ponadto u psa wykonywane się pobranie krwi w celu poznania parametrów ogólnych i biochemicznych krwi, a czasami wykonywane są specjalne dodatkowe testy. W przypadku schorzeń zapalnych mózgu lub rdzenia kręgowego, może być również konieczna analiza płynu mózgowo-rdzeniowego. Klinika weterynaryjna Vet4Pet specjalizuje się w dziedzinie neurologii i jest wyposażona w niezbędne urządzenia do diagnozowania pacjentów neurologicznych.
Leczenie chorób neurologicznych u psów wiąże się z podawaniem dożylne multiwitamin, w szczególności witamin z grupy B i kwasu nikotynowego. Zwierzętom należy zapewniać całkowity spokój, nie narażać ich na odgłosy ostrych dźwięków, i ostre światło. Klinika weterynaryjna często wdraża podawanie immunomodulatorów i leków przeciwzapalnych. Zaburzenia układu nerwowego są trudne do leczenia, często z niekorzystnym rokowaniem dla pełnego wyzdrowienia. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej wykryć objawy i zgłosić się z psem na terapię weterynaryjną.
Artykuł partnera