Najczęściej występujące choroby u owczarków podhalańskich

Owczarki podhalańskie są psami dość odpornymi i chorują raczej rzadko.
Jednakże są choroby, na które podhalany zapadają częściej niż na inne.

Na pierwszym miejscu wymieniłabym tu dysplazję stawów biodrowych, która jest chorobą uwarunkowaną w dużym stopniu genetycznie.
Dlatego owczarki podhalańskie, rozmnażane pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce, muszą przejść obowiązkowe prześwietlenie stawów biodrowych.
Do hodowli dopuszcza się psy z wynikiem A-normalne stawy biodrowe i B-stawy biodrowe prawie normalne, oraz suki z wynikiem A, B i C-dysplazja nieznacznego stopnia.

Dysplazja stawów łokciowych to choroba najprawdopodobniej również o podłożu genetycznym. Sposób jej dziedziczenia nie jest jeszcze znany. Objawia się kulawizną przednich kończyn, najczęściej u młodych psów w wieku ok. 6-12 miesięcy.

Krzywica występująca u młodych psów jest spowodowana niedoborem witaminy D,która ma wpływ na absorbcję wapnia i fosforu z jelit.
Zapobiec krzywicy można odżywiając młody, szybko rosnący organizm psa odpowiednio zbilansowaną dietą.

Rozszerzenie i skręt żołądka to choroba zagrażająca psom dużych ras.
Najczęściej spowodowana jest przejedzeniem (zwłaszcza suchą karmą, która w żołądku psa pęcznieje i znacznie zwiększa swoją objętość), spożywaniem sfermentowanego pokarmu, wzmożonym piciem po posiłkach i zwiększoną ruchliwością po jedzeniu (choć nie jest to regułą).

Wady powiek:entropium i ektropium występują najczęściej u psów limfatycznej budowy z dużą ilością skóry na głowie.
Są to dolegliwości wrodzone, wymagające interwencji chirurgicznej.

Sabina Kaliś
http://www.podhalany.cba.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie