Łupież u psa – nie tylko problem estetyczny

Miliony ludzi cierpią na łupież, który powoduje nieestetyczny wygląd włosów i ubrań. Co ciekawe ten problem może dotknąć także Twojego psa. Jakie są przyczyny psiego łupieżu? Czy należy się tym martwić? Na czym polega leczenie łupieżu u psa? Podpowiadamy.

Dlaczego pies dostał łupieżu?

Łupież to tak naprawdę płatki złuszczonego naskórka, która odczepiają się od skóry i opadają. Łupieżowi bardzo często towarzyszy łojotok powodujący nadmierne przetłuszczanie włosów. To efekt nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych.

U psa problem najczęściej jest następstwem stosowania nieprawidłowych kosmetyków do kąpieli. Najtańsze szampony nie tylko mogą uczulać, ale także prowadzić do przesuszenia skóry, co wymusi na gruczołach łojowych nadmierną produkcję łoju.

Kolejną przyczyną łupieżu u psa może być zła dieta, przede wszystkim uboga w aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Efektem jest pogorszenie wyglądu sierści i rozregulowanie pracy gruczołów łojowych. Warto więc unikać najtańszej karmy z supermarketu. Przyczyną łupieżu bywa też alergia skórna.

Warto wiedzieć

Częstym, ale bagatelizowanym czynnikiem ryzyka jest także stres. Łupież może pojawić się nagle u psa, który przeżył jakąś traumę, np. stracił właściciela.

Leczenie łupieżu psa

W początkowej fazie problemu można spróbować powalczyć z łupieżem we własnym zakresie. Pierwszy krok polega na zmianie psiej diety na taką, która dostarczy mu dużej dawki aminokwasów i witamin, a także białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Karma powinna być natomiast uboga w tłuszcze i konserwanty.

Rada

Do suchej karmy psa cierpiącego na łupież warto dodawać łyżeczkę oliwy z oliwek lub siemienia lnianego. Oba składniki mają zbawienny wpływ na kondycję sierści.

Warto także przyjrzeć się szamponowi do kąpieli, którym myjemy psa. Jeśli jest to tani kosmetyk z marketu, lepiej zmienić go na środek dla psów-alergików. Ważne, aby zawierał substancje nawilżające i łagodzące, jak pantenol czy kwas salicylowy. Nie zaszkodzi do kąpieli dodać odrobinę oliwki dla dzieci.

Jeśli terapia nie przyniesie efektów, trzeba ją przerwać i skonsultować się z weterynarzem – maksymalny okres domowego leczenia łupieżu u psa może wynieść 2 miesiące. Lekarz oceni wówczas stan psiej skóry w celu wykrycia zmian grzybiczych lub nużycy, co także może objawiać się powstawaniem łupieżu.

Jedno jest pewne – psiego łupieżu nie należy bagatelizować. Szybka interwencja z reguły pozwala uporać się z problemem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie