Leczenie chirurgiczne nowotworu gruczołu mlekowego i psów

Najskuteczniejszą metodą leczenia nowotworów gruczołu sutkowego jest zabieg chirurgiczny wykonany jak najszybciej po zauważeniu guza! NGS zawsze mają tendencje do wzrostu (czasem bardzo szybkiego) i czekanie, aż nowotwór będzie większy jest niepotrzebnym narażaniem życia zwierzęcia!

Metody chirurgicznego usunięcia guzów gruczołu sutkowego:

  • Lumpektomia, czyli usunięcie pojedynczego guzka z niewielkim zapasem okolicznych tkanek.
  • Prosta mastektomia, czyli usunięcie zajętego sutka z otaczającą tkanką gruczołową.
  • Regionalna mastektomia - usunięcie zajętego sutka oraz sutków przylegających.
  • Całkowita jednostronna mastektomia - usuwa się całą listwę mleczną z jednej strony. Jeżeli druga listwa mleczna jest zmieniona nowotworowo, kolejny zabieg najlepiej jest wykonać po 2-4 tygodniach.

Rozległość zabiegu jest podyktowana rozległością zmian na gruczole sutkowym. Jeżeli stwierdzony zostanie pojedynczy, mały guzek, powinna wystarczyć lumpektomia, jeżeli zaś zajęta jest znaczna część gruczołu, należy rozważyć regionalną mastektomię lub usunięcie całej listwy mlecznej.

Przebieg zabiegu:

  1. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, rzadko możliwe jest usunięcie guza (jeżeli jest on niewielkich rozmiarów) znieczuleniu miejscowym.
  2. Przygotowanie pola operacyjnego - wygolenie włosów wokół guza, odtłuszczenie i zdezynfekowanie skóry , przykrycie pola operacyjnego jednorazową serwetą operacyjną (.
  3. Nacięcie skóry wokół guza z odpowiednim zapasem, aby zapobiec dalszemu rozrostowi tkanki nowotworowej (czasami komórki nowotworowe naciekają już tkanki, które wydają się zdrowe).
  4. Odpreparowanie guza (również z odpowiednim zapasem tkanek), podwiązanie naczyń krwionośnych (guzy są często silnie unaczynione), czasami konieczne jest użycie elektrokautera (noża elektrycznego) do lepszego oddzielenia tkanek zmienionych nowotworowo od zdrowych.
  5. Usunięcie guza.
  6. Wypłukanie rany płynem fizjologicznym - w celu usunięcia ewentualnych resztek tkanek i skrzepów krwi.
  7. Szycie rany - osobno zszyta zostanie tkanka podskórna, a następnie skóra - można zastosować szew śródskórny lub tradycyjne szycie.
  8. Założenie opatrunku - w Klinice Weterynaryjnej THERIOS w przypadku rozległej rany stosujemy opatrunek przyszyty do skóry, który usuwa się po 2-3 dniach. Właściciel powinien zabezpieczyć ranę przed zabrudzeniem oraz lizaniem przez zwierzę (patrz: Opieka przed i po zabiegu).


Maja Ingarden
http://therios.strefa.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie