KULAWIZNA U PSA: Pies kuleje - dlaczego? (część 6) Młodzieńcze zapalenie kości ( ENOSTOZA)

Młodzieńcze zapalenie kości jest schorzeniem prawdopodobnie o podłożu genetycznym. Występuje ono u szczeniąt psów ras dużych i olbrzymich. Rasami predysponowanymi są min. Owczarek Niemiecki, Dog Niemiecki i Rottweiler.
Co to jest enostoza i jakie są objawy?

Enostoza jest chorobą , która dotyczy kości kończyn. Charakteryzuje się kulawizną jednej lub więcej łap. Kulawizna ta ma tendencję do nawrotów i może być naprzemienna ( pies kuleje raz na jedną, drugi raz na inną kończynę). Kulawiźnie mogą towarzyszyć inne objawy ogólne takie jak:

    osowiałość,
    gorączka,
    niechęć do ruchu.

Jak rozpoznaje my i leczymy enostozę?

Rozpoznanie schorzenia stawia się na podstawie badania klinicznego. Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie RTG. Leczenie polega na stosowaniu w miarę potrzeby środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Poprawa następuje szybko. Nawroty mogą występować do ukończenia przez psa 2 roku życia. Jeżeli mimo leczenia stan pacjenta nie poprawia się należy podejrzewać współistnienie innych chorób układu ruchu takich jak np. dysplazja stawu biodrowego czy dysplazja stawu łokciowego.

 

Sylwia Szymańska   
http://www.weterynarz.com.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.