Krzywica to choroba również młodych zwierząt, spowodowana niedoborem wapnia w organizmie i jego niedostatecznym odkładaniem. Choroba ta jest następstwem niedoborów witaminy D3.
Krzywica obecnie występuje bardzo rzadko.
Jakie są przyczyny krzywicy?
Krzywica jest następstwem:
niedożywienia
złego utrzymywania zwierząt
braku światła slonecznego i ruchu na świeżym powietrzu
silnego zarobaczenia
chorób przebiegających z zaburzeniami wchłaniania.
Schorzenie to rozwija się bardzo powoli, czasem miesiącami. Rozpoczyna się zwykle powiększeniem obrysu stawów skokowych i nadgarstkowych. Cecha charakterystyczną są różańcowate zgrubienia na końcach żeber.
U psów razem z krzywicą pojawia się :
kulawizna
bolesność
łukowate wygięcie kości kończyn
wklęśnięcie kręgosłupa
zmiany na zębach: uszkodzenie szkliwa, opózniona wymiana zębów
Do wyżej wymienionych mogą dołączyć się też objawy ogólne takie jak np. brak chęci do ruchu, brak apetytu, osowiałość, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, osłabienie odporności i podatność na zakażenia.
Jak rozpoznajemy krzywicę?
Diagnozę stawiamy na podstawie badania klinicznego oraz badania RTG. Należy pamiętać , że objawy występujace przy krzywicy są podobne jak przy innych dużo częściej występujących schorzeniach aparatu ruchu, takich jak np. dysplazja, enostoza. Dlatego badanie kliniczne zawsze trzeba potwierdzić badaniem radiologicznym.
Dopiero po potwierdzeniu krzywicy można rozpocząć leczenie. Obok podawania odpowiednich leków ważne jest właściwe utrzymanie psa oraz prawidłowe żywienie zbilansowaną karmą.
Podsumowanie
W walce z krzywicą najważniejsze jest zapobieganie jej rozwojowi. U szczenięcia utrzymanego we właściwych warunkach i żywionego zbilansowaną karmą nie musimy się martwić tą chorobą.
Sylwia Szymańska
http://www.weterynarz.com.pl/