KULAWIZNA U PSA: Pies kuleje - dlaczego? (część 5) Krzywica

Krzywica to choroba również młodych zwierząt, spowodowana niedoborem wapnia w organizmie i jego niedostatecznym odkładaniem. Choroba ta jest następstwem niedoborów witaminy D3.

Krzywica obecnie występuje bardzo rzadko.
Jakie są przyczyny krzywicy?

Krzywica jest następstwem:

    niedożywienia
    złego utrzymywania zwierząt
    braku światła slonecznego i ruchu na świeżym powietrzu
    silnego zarobaczenia
    chorób przebiegających z zaburzeniami wchłaniania.


Schorzenie to rozwija się bardzo powoli, czasem miesiącami. Rozpoczyna się zwykle powiększeniem obrysu stawów skokowych i nadgarstkowych. Cecha charakterystyczną są różańcowate zgrubienia na końcach żeber.

U psów razem z krzywicą pojawia się :

    kulawizna
    bolesność
    łukowate wygięcie kości kończyn
    wklęśnięcie kręgosłupa
    zmiany na zębach: uszkodzenie szkliwa, opózniona wymiana zębów

Do wyżej wymienionych mogą dołączyć się też objawy ogólne takie jak np. brak chęci do ruchu, brak apetytu, osowiałość, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, osłabienie odporności i  podatność na zakażenia.
Jak rozpoznajemy krzywicę?

Diagnozę stawiamy na podstawie badania klinicznego oraz badania RTG. Należy pamiętać , że objawy występujace przy krzywicy są podobne jak przy innych dużo częściej występujących schorzeniach aparatu ruchu, takich jak np. dysplazja, enostoza. Dlatego badanie kliniczne zawsze trzeba potwierdzić badaniem radiologicznym.

Dopiero po potwierdzeniu krzywicy można rozpocząć leczenie. Obok podawania odpowiednich leków ważne jest właściwe utrzymanie psa oraz prawidłowe żywienie zbilansowaną karmą.
Podsumowanie

W walce z krzywicą najważniejsze jest zapobieganie jej rozwojowi. U szczenięcia utrzymanego we właściwych warunkach i żywionego zbilansowaną karmą nie musimy się martwić tą chorobą.

Sylwia Szymańska   
http://www.weterynarz.com.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie