KULAWIZNA U PSA: Pies kuleje - dlaczego? (część 4) Martwica kości udowej

Inaczej zwana Chorobą Legg- Perthesa – Calve'a, jest chorobą wrodzoną. Psy obarczone tym schorzeniem powinny być wykluczone z hodowli.

W odróżnieniu od dysplazji występuje ona głównie u psów ras małych i miniaturowych. Najczęściej z tym schorzeniem borykają się psy ras:

    pinczerów miniaturowych
    pekińczyków
    maltańczyków
    YST ( yorkshire terrier)
    WHWT ( West highland white terrier)

Schorzenie dotyczy głowy kości udowej, która jest częścią stawu biodrowego. Istotą choroby jest pojawienie się ogniska martwicy w jądrze kostnienia glowy kości udowej. Jest to następstwem zaburzeń w jej unaczynieniu. A to wynika z braku lub niedostatecznego rozwinięcia naczyń krwionośnych u szczeniąt obarczonych tą wadą.
Jakie są objawy martwicy kości udowej?

Pierwsze objawy w postaci jednostronnej lub obustronnej kulawizny pojawiaja się między 4 a 7 miesiącem życia psa. W miarę rozwoju schorzenia kulawizna sie pogłębia, pies niechętnie się rusza, nie chce spacerować. Z czasem przestaje obarczać chorą kończynę (chodząc trzyma ją podniesioną, za wszelką cenę unikając postawienia jej na ziemi). Takie zachowanie przynosi mu ulgę, ale grozi  zanikiem mięśni uda.

Rozpoznanie i leczenie martwicy kości udowej?

Diagnozę stawia się na postawia badania klinicznego i badania radiologicznego. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu resekcji głowy kości udowej. Zabieg ten jest skuteczny w kazdym okresie rozwoju i pozwala na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej.  Zabieg ten może być wykonany w większości dobrze wyposażonych lecznic weterynaryjnych w Polsce.

 

Sylwia Szymańska   
http://www.weterynarz.com.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie