Kokcidioza przewodu pokarmowego u psów i....

Kokcydioza jest chorobą wielu gatunków zwierząt wywołaną przez pierwotniaki - kokcidia. U psów i kotów występuje wiele gatunków kokcidiów, z których większość jest komensalami i nie wywołuje choroby. U psów i kotów objawy ze strony żołądka i jelit wywołać mogą Isospora i Cryptosporidium. Do kokcidiów zaliczane są również Toxoplasma gondii oraz Neosporum canis, jednak ze względu na ogólnoustrojowy przebieg chorób przez nie wywoływanych opisane zostaną w innych artykułach.

Zarażenie kokcidiami następuje najczęściej przez zjedzenie oocyt, które są wydalane z kałem chorych zwierząt. Inną drogą zarażenia jest zjedzenie żywiciela paratenicznego.

Objawy:

  • u większości zwierząt kokcydioza przebiega bezobjawowo
  • przy bardzo silnej inwazji oraz osłabionej odporności może pojawić się biegunka, wymioty, osłabienie, spadek masy ciała i odwodnienie. Kał może być nieznacznie rozwolniony lub bardzo rzadki i wodnisty, może zawierać śluz i krew.

Rozpoznanie: Podstawą rozpoznania jest badanie kału - potwierdzeniem inwazji jest stwierdzenie oocyt.

Uwaga! Stwierdzenie oocyt w kale zwierząt nie wykazujących objawów choroby nie jest jednoznaczne z bezwzględną koniecznością terapii. Jednak podanie leków jest wskazane ze względu na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska oocytami.

Leczenie: W leczeniu kokcydiozy wywołanej przez Isospora stosuje się preparaty sulfonamidowe (np. sulfadimetoksynę), furazolidon oraz amprolium. Z kolei Cryptosporidium wrażliwe są na niektóre antybiotyki (np. klindamycyna i tyrozynę).

Maja Ingarden

http://therios.strefa.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie