Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM)- występuje najczęściej u psów ras średnich i dużych

Schorzenie to występuje najczęściej u psów ras średnich i dużych. Pierwsze objawy kliniczne najczęściej ujawniają się w średnim wieku, mimo ze choroba rozpoczyna się wcześniej. Jest wiele ras predysponowanych do tej choroby:

* Dobermany
* Boksery
* Owczarki niemieckie
* Dogi
* Bernardyny
* Charty irlandzkie (Wilczarze)
* Cocker spaniele
* Springer spaniele
* Setery irlandzkie

Schorzenie to bardzo rzadko dotyka psów małych , ważących poniżej 15kg.
Jako podłoże choroby upatruje się:

* tło genetyczne (pewne rasy psów predysponowanych-rodzinna predyspozycja)
* niedobory pewnych aminokwasów (tauryna, karnityna)
* wystąpienie chorób wirusowych w wieku szczenięcym
* zaburzenia immunologiczne
* zatrucia związkami chemicznymi, czy lekami

Najistotniejszym elementem jest jak najwcześniejsze rozpoznanie schorzenia. Często psy trafiające do gabinetów z objawami kardiologicznymi (omdlenia, nietolerancja wysiłkowa, siność błon śluzowych) i oddechowymi (kaszel, duszność) są już w stadium, gdy choroba serca jest całkiem rozwinięta i prognostycznie w końcowym okresie niewydolności serca. Powiększenie obrysu brzucha, utrata masy ciała mogą być kolejnymi objawami skłaniającymi właścicieli do wizyty u lekarza weterynarii. Przebieg bezobjawowy może trwać tygodnie, miesiące lub lata.

Patologiczne zmiany dotyczą rozszerzenia lewej komory i lewego przedsionka, a w dalszym przebiegu dochodzi również do przebudowy prawego przedsionka i prawej komory. zastawki nie są zmienione chorobowo, jedynie mogą ulegać niedomykalności pod wpływem rozszerzających się komór serca (słyszalny wtedy szmer nas zastawkami). Należy nadmienić, że powiększenie serca nie związane jest z przyrostem masy mięśniowej, a tylko z rozszerzeniem tych mięśni, co prowadzi do osłabienia serca i zmniejszenia wydolności organizmu. Serce nie jest w stanie przepompować tyle krwi, by odżywić cały organizm (osłabienie, nietolerancja wysiłkowa, zmniejszony apetyt). Pierwotnie organizm psa radzi sobie z tym problemem zatrzymując wodę w organizmie, do momentu gdy zabezpieczenia kompensacyjne przestają panować. W takich okolicznościach pojawia się duszność związana z zagrożeniem życia. Wzrost objętości krwi (zatrzymanie wody) prowadzi do przeciążenia serca doprowadzając do obrzęku płuc i duszności.

Wizyta kardiologiczna opiera się o zebranie danych z wywiadu, objawów klinicznych oraz badań dodatkowych (RTG, EKG, Echokardiografia).
W zależności od momentu uchwycenia choroby zależy rokowanie i czas przeżycia zwierzęcia. Wykrycie choroby w stadium początkowym, jest szansą na dłuższy czas przeżycia. Problemem jest, by pacjenci z chorobami serca trafiali wcześniej do specjalisty, zanim wystąpią objawy choroby.




Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
http://www.medwet.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie