Kardiomiopatia przerostowa HCM

Choroba ta występuje najczęściej u kotów, rzadziej u psów. Rozpiętość wieku to: 4-5 mieisęcy -14 lat. Znacznie częściej dotyczy samców. Z ras predysponowanych u kotów to : Maine Coon, Koty Brytyjskie, a jeśli chodzi o psy to głównie Owczarki Niemieckie.

Jako podłoże choroby upatruje się:
* tło genetyczne (pewne rasy psów predysponowanych-rodzinna predyspozycja)
* wtórnie często występuje u kotów z nadczynnością tarczycy
* zaburzenia w przemianach kolagenu,

Schorzenie to bardzo rzadko dotyka psów małych , ważących poniżej 15kg.

Jako podłoże choroby upatruje się:
* tło genetyczne (pewne rasy psów predysponowanych-rodzinna predyspozycja)
* niedobory pewnych aminokwasów (tauryna, karnityna)
* wystąpienie chorób wirusowych w wieku szczenięcym
* zaburzenia immunologiczne
* zatrucia związkami chemicznymi, czy lekami

Najistotniejszym elementem jest jak najwcześniejsze rozpoznanie schorzenia. Często psy trafiające do gabinetów z objawami kardiologicznymi (omdlenia, nietolerancja wysiłkowa, siność błon śluzowych) i oddechowymi (kaszel, duszność) są już w stadium, gdy choroba serca jest całkiem rozwinięta i prognostycznie w końcowym okresie niewydolności serca. Powiększenie obrysu brzucha, utrata masy ciała mogą być kolejnymi objawami skłaniającymi właścicieli do wizyty u lekarza weterynarii. Przebieg bezobjawowy może trwać tygodnie, miesiące lub lata.

Patologiczne zmiany dotyczą rozszerzenia lewej komory i lewego przedsionka, a w dalszym przebiegu dochodzi również do przebudowy prawego przedsionka i prawej komory. zastawki nie są zmienione chorobowo, jedynie mogą ulegać niedomykalności pod wpływem rozszerzających się komór serca (słyszalny wtedy szmer nas zastawkami). Należy nadmienić, że powiększenie serca nie związane jest z przyrostem masy mięśniowej, a tylko z rozszerzeniem tych mięśni, co prowadzi do osłabienia serca i zmniejszenia wydolności organizmu. Serce nie jest w stanie przepompować tyle krwi, by odżywić cały organizm (osłabienie, nietolerancja wysiłkowa, zmniejszony apetyt). Pierwotnie organizm psa radzi sobie z tym problemem zatrzymując wodę w organizmie, do momentu gdy zabezpieczenia kompensacyjne przestają panować. W takich okolicznościach pojawia się duszność związana z zagrożeniem życia. Wzrost objętości krwi (zatrzymanie wody) prowadzi do przeciążenia serca doprowadzając do obrzęku płuc i duszności.

Wizyta kardiologiczna opiera się o zebranie danych z wywiadu, objawów klinicznych oraz badań dodatkowych (RTG, EKG, Echokardiografia).
W zależności od momentu uchwycenia choroby zależy rokowanie i czas przeżycia zwierzęcia. Wykrycie choroby w stadium początkowym, jest szansą na dłuższy czas przeżycia. Problemem jest, by pacjenci z chorobami serca trafiali wcześniej do specjalisty, zanim wystąpią objawy choroby.

Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
http://www.medwet.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.