Jak zapewnić psu zdrowie? 5 najważniejszych zasad

Zdrowy pies to sama radość dla właściciela. Gdy jednak pupila dotyka choroba, martwi to wszystkich domowników. Pies cierpi w samotności, rzadko okazuje ból czy strach, co powoduje, że często trudno jest dostrzec pierwsze objawy choroby. Aby mieć pewność, że pupil będzie cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat, a jego ewentualna choroba nas nie zaskoczy, trzeba stosować się do tych 5 zasad.

  1. Regularne wizyty u weterynarza – pies musi być minimum raz w roku gruntownie przebadany. Do tego konieczne jest wykonywanie szczepień. Warto również kilka razy w roku przyprowadzić psa do weterynarza na profilaktyczne sprawdzenie stanu sierści, uszu, oczu i stawów – to szczególnie ważne w przypadku starszych czworonogów. Częste kontrole pozwolą szybko wykryć ewentualne zmiany chorobowe.
  2. Regularne czesanie – czesanie jest doskonałą formą relaksu dla psa i okazją, aby przyjrzeć się kondycji sierści pupila. Jeśli zauważymy, że na szczotce zostaje mnóstwo włosów, a to nie jest okres linienia, będzie to sygnał, że ze zdrowiem psa dzieje się coś niedobrego. Czesanie trzeba wykonywać minimum raz w tygodniu przez 15-20 minut.
  3. Regularne czyszczenie zębów – jest równie ważne jak czesanie. Podczas mycia psich zębów właściciel może łatwo zauważyć ogniska próchnicy, stany zapalne czy dziwne twory w obrębie jamy gębowej. Zawsze jest to powód do niepokoju i skonsultowania się z weterynarzem. Warto również pamiętać, że dbanie o stan psiego uzębienia wpłynie na wydłużenie jego życia.
  4. Aktywność fizyczna – aby zapewnić psu dobrą kondycję i zdrowie koniecznie trzeba dać mu dużo okazji do aktywności fizycznej. Same nudne spacery na smyczy na pewno nie wystarczą. Pies minimum raz w tygodniu powinien mieć możliwość wybiegania się luzem w lesie lub parku, w dodatku przez przynajmniej 2 godziny. Na co dzień dobrym sposobem na zadbanie o kondycję pupila jest bieganie, jeżdżenie na rowerze czy zabawa w kynoparku. To świetne formy aktywności, ważne także dla organizmu właściciela.
  5. Właściwe żywienie – dla psiego organizmu naprawdę nie jest obojętne to, co zwierzak je. Psia dieta powinna być zbilansowana, dostosowana do wieku i aktywności czworonoga. Psa nie można przekarmiać, należy podawać mu jedzenie o stałych porach. Bardzo ważne jest także zapewnienie pupilowi stałego dostępu do świeżej wody.

Zadbany, aktywny, dobrze odżywiony pies potrafi przeżyć w dobrym zdrowiu nawet kilkanaście lat. Oczywiście nikt nie ma wpływu na ewentualne ryzyko wystąpienia śmiertelnych chorób, jednak warto robić wszystko, aby psiak miał zapewnione jak najlepsze warunki – odwdzięczy się za to dozgonną wiernością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.