Badanie ultrasonograficzne jest badaniem uniwersalnym i w pełni bezpiecznym. Obecnie niemal każda klinika weterynaryjna posiada wysokiej klasy ultrasonograf weterynaryjny, który pozwala na sprawniejsze prowadzenie diagnostyki zwierząt.
Ultradźwięki, używane do obrazowania struktur wewnętrznych nie są szkodliwe dla organizmów żywych. Bez obaw można to badanie wielokrotnie powtarzać, nawet w niewielkich odstępach czasu. Jeśli zostało ono zlecone przez weterynarza, nie powinniśmy odwlekać jego wykonania, ponieważ jest to bardzo użyteczne narzędzie w diagnostyce weterynaryjnej.
Przygotowanie zwierzęcia do badania ultrasonograficznego jest bardzo ważną kwestią, ponieważ w dużej mierze decyduje o wiarygodności otrzymanego wyniku. Jak to zrobić? Sposób przygotowania zależy między innymi od tego, jakie zwierzę mamy zamiar badać oraz jaki obszar ciała chcemy oglądać.
Badanie USG najczęściej dotyczy brzucha i przewodu pokarmowego. Przed badaniem ultrasonograficznym nasze czworonogi powinny być na czczo. Psy powinny nie spożywać pokarmu przez 12 godzin przed planowanym badaniem, a jeśli chodzi o koty — czas ten waha się od 8 do 12 godzin. Pokarm znajdujący się w przewodzie pokarmowym pogarsza przenikanie ultradźwięków i sprawia, że weterynarz otrzymuje gorszej jakości obraz, który czasami nie nadaje się do oceny.
Aby zminimalizować ilość gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym naszego pupila możemy podać mu Espumisan. Jest to preparat bezpieczny dla zwierząt. Kotom możemy podać jedną kapsułkę, psy powinny otrzymać jedną lub dwie, w zależności od masy ciała czworonoga. Espumisan można podać również w postaci kropli. Preparat powinniśmy podać pupilowi około dwie godziny przed badaniem.
Aby badanie ultrasonograficzne było możliwe do przeprowadzenia, musimy usunąć sierść z brzucha naszego czworonoga. Można to zrobić przy użyciu maszynki elektrycznej, w domu, przed badaniem. Jest to konieczne, ponieważ włosy utrudniają przenikanie ultradźwięków.
Jeśli badanie usg zostało zlecone celem zbadania pęcherza moczowego lub prostaty, to aby ten narząd był widoczny dla weterynarza powinniśmy powstrzymać nasze zwierzę przed oddawaniem moczu. Tylko wypełniony pęcherz moczowy jest dobrze widoczny podczas badania. Psy i koty nie powinny oddawać moczu przez minimum trzy godziny przed badaniem.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przygotowania naszego pupila do badania ultrasonograficznego, to zawsze możemy zadzwonić do kliniki, gdzie ma być wykonane to badanie i zapytać o nurtujące nas kwestie. Pracownicy weterynarii z chęcią odpowiedzą na nasze pytania. Zastosowanie się do powyższych zasad pozwala uniknąć kolejnego powtarzania badania, a co za tym idzie oszczędza nasz czas i umożliwia szybszą i skuteczniejszą diagnostykę dolegliwości naszego pupila.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical specjalizującą się w sprzedaży nowoczesnych ultrasonografów weterynaryjnych. Wejdź na http://noraxmedical.pl/ i sprawdź aktualną ofertę.